Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

22 Ocak 2021 Cuma 23:49:19

2021 Temettü beklentisinde dev tahmin! Çok Şaşıracaksınız

2020 Yılında Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve ülkemizde de etkilerini başlatan Koronavirüs pandemisi, geçtiğimiz yıl büyük “temettü” kaybına yol açmıştı. Zorlu süreçte temettü ödemelerinde %44’lük daralma ve azalış yaşanırken temettü beklentisi içindeki yatırımcılar üzülmüştü. Şimdi 2021 yılı itibariyle büyük Fon yöneticileri yeni yıla umutla bakıyor! 2021 yılında Temettü ödemelerinde büyüme beklentisi hakim. Detaylar haberimizin devamında sizlerle…

Koronavirüs pandemisi geçtiğimiz yıl ekonomide çarkların yavaş dönmesine neden olarak global ölçekte büyük sarsıntılara neden olmuştu. 2021 yılında Koronavirüs aşı çalışmalarının ve aşılama planlarının uygulamaya geçmesine karşın halen daha pandeminin etkileri tam olarak ortadan kaldırılabilmiş değil. Dünya çapında pandeminin neden olduğu küresel sarsıntı, ekonomide temettü ödemelerini de vurdu! 2020 yılında şirketlerin temettü (kâr payı) ödemeleri %44 azaldı. Hatta öyle ki tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de şirketlerin belirli bir tarihe dek temettü dağıtabilmeleri yasaklandı, bu yolla temettüler ertelendi ve yeni yeni pay sahiplerine ödendi. Ancak 2021 yılına pozitif bakan fon yöneticileri, temettü ödemeleri için en kötünün geride kaldığını düşünüyor!

Koronavirüs pandemisinin geçtiğimiz yıl baş gösteren öngörülemez etkilerinin bu yeni yılda geçmişe nazaran daha öngörülebilir hale gelmesiyle birlikte fon yöneticileri geleceğe daha umutla bakıyor. Hargreaves Landsdown’ın Hisse Fonları Başkanı Steve Clayton tarafından İngiliz Financial News’e verilen beyanatta bugünden itibaren “kötü sürprizlerle” karşılaşma riskinin daha az olduğu dile getirildi. Ayrıca pandeminin ilk karantina dönemlerinde temettü ödemelerinde kesinti ve ertelemeye giden şirketlerin bundan sonraki süreçte böyle bir yola başvurmayacağının da altını çizdi.

2020 yılının ilk döneminde güçlü duran şirketler, pandeminin etkilerinin azalmaya başlaması ve ulusal mevzuatlarının gerektirdiği yükümlülükler çerçevesinde 2020 yılının son 3 aylık döneminde temettü ödemelerini yapmaya da başladılar. İngiliz Süpermarket devi Sainsbury’de yılık ilk dönemi için askıya aldığı temettü ödemelerinde son 3 ayda ödeme yoluna gitti. Halen 2020 yılından kalan pek çok temettü ödemesi, 2021 Ocak ayı itibariyle ülkemizde de birçok şirket tarafından yatırımcısına ödenmektedir.

2021 Temettü Beklentileri Pozitif! En Kötüsü Geride Kaldı

2021 yılında temettü beklentileri geçmişe nazaran çok daha pozitif! Bankaların da geçtiğimiz yıl temettü ödemelerini askıya alan şirketler arasında yer almasına kalmasına atıfta bulunan Avrupa Merkez Bankası, kredi kurumlarına gönderdiği yazıda 2020 Temmuz ayı itibariyle temettü ve hisse geri alım planlarından uzak durulması gerektiğini duyurmuştu. Ama Brexit sürecini başarıyla noktalayan ve Avrupa Birliği’nden çıkan İngiltere’de Merkez Bankası Aralık 2020 itibariyle bankaların temettü ödemelerine kaldıkları yerden devam edebileceklerini açıkladı.

İngiltere’de 2020 yılı temettü geliri beklentisi içinde olan yatırımcı için adeta felaket sonuçlandı. 2021 yılında İngiltere’de temettüler için pozitif eksenli bir dönem olması bekleniyor. Birçok şirket için sıçrama beklentisi de bulunurken Covid-19 aşı uygulamasının küresel çapta ekonomik dengeleri iyileştirmesi, bunun da şirketlerin temettü dağıtımlarında artış görüleceği anlamına geldiği söylenebilecektir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı