Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

24 Ocak 2021 Pazar 15:49:12

32 Günlük Mevduat Faizleri Yine Değişti! En yüksek getiri hangi bankada?

Vatandaşların toplu nakit birikimlerini farklı şekillerde değerlendirme imkanları bulunmaktadır. Bu alanda vadeli mevduat hesabı sıklıkla tercih edilmektedir.

Çünkü hesaplar;

 • Farklı bankalardan,
 • Farklı faiz oranlarından açılabilmektedir.

Vadeli olan mevduat hesapları güvenirlik bakımından da tercih edilmektedir. Çünkü nakitler banka bünyesinde koruma altına alınmaktadır. Geçtiğimiz günlerde birikimlerini bu şekilde değerlendirmek isteyenler için sevindirici bir haber gelmiştir. Zira, Merkez Bankası faiz oranlarının artırılmasına yönelik bir karar açıklamıştır. Açıklanan karar kredi faiz oranlarından önce mevduat hesap faizlerinde etkili olmuştur. Bu da birikim oranlarının artmasını sağlamıştır.

32 Günlük Mevduat Faizleri Değişti!

Merkez Bankası, bu sene içerisindeki para politikalarını da salgın kapsamında gerçekleştirmektedir. Faiz artışı ile birlikte vatandaşların kazanç yüzdelerinin yükselmesi beklenmektedir. 32 günlük mevduat faizlerinin değişim göstermesi ilk başta düşüş gibi anlaşılmıştır. Buna karşın birikimlerinde 32 günlük mevduat hesaplarını tercih edenler geçmiş zamanlara göre daha yüksek kazanç elde edeceklerdir.

Bankalar, faiz oranlarının değişim göstermesinden sonra rekabet içerisine girmiştir. Zira, vatandaş hangi banka daha yüksek mevduat faizi veriyorsa birikimlerini oraya emanet etmektedir. bu da pek çok bankanın yeni müşteri kazanmasına olanak tanımaktadır. Sayılan nedenler faiz artırım kararının hemen ardından yeni banka açıklamalarına yol açmıştır. Bankalar, resmi internet sitelerinden faiz oranlarının en güncel rakamlarını paylaşmaktadır.

Hangi Banka Ne Kadar Faiz Veriyor?

Bankaların 32 günlük mevduat faiz oranlarında verilecek olan rakamlar resmi internet sitelerinden temin edilmektedir. Ancak faiz oranlarının kalıcı olma gibi bir garantisi bulunmamaktadır. Haftalık ya da günlük olmanın yanı sıra pek çok banka anlık olarak faiz oranlarında değişime gidebilmektedir. Yatırımlar için hemen yatırım öncesindeki rakamlar önemsenmelidir. Şimdilik güncel olan veriler ise;

 • Türkiye İş Bankası için %12,7
 • Akbank için %13,5
 • QNB Finansbank için %15,9
 • Ziraat Bankası için %14,5
 • Anadolu Bank için %14
 • Odeabank için %17
 • Türkiye Ekonomi Bankası için %16
 • En Para için %14,5
 • Burgan Bank için %16,5
 • Aktif Bank için %16 şeklindedir.

Bankadan Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vatandaşların bankalardan vadeli mevduat hesabı açmak için şahsi olarak hareket etmeleri gerekmektedir. Bu tür hesap işlemlerinde bir kimse farklı bir kimse adına işlem yapamamaktadır. Yine de konu hakkında farklı istisnaların olduğundan bahsedilmektedir. Normal şartlar altında hangi bankadan hesap açılmak isteniyorsa o bankanın en yakın şubesine gidilmelidir.

Banka şubelerinde bireysel müşteri temsilcileri bulunmaktadır. Vatandaşlar hem birikim oranlarına göre hem de vade istemlerine göre yönlendirme almaktadır. Bireysel müşteri temsilcileri yatırımlar için;

 • Uzun vade
 • Kısa vade sorgulamaları yapmaktadır.

Uzun vadede kar elde etmek isteyenler için alternatif yatırım önerileri yapılabilmektedir. Görüldüğü üzere işlerini profesyonel olarak devam ettiren bankalar müşterilerine göre hareket etmektedir. Kişiler en yüksek kar edecekleri sistemleri rahat bir şekilde tercih edebilmektedir.

Kaç Tip Vadeli Mevduat Hesabı Var?

Vadeli mevduat türleri gün bazından birbirilerinden ayrılmaktadır. Yatırımlarını kısa süre içerisinde yeniden çekmek isteyenler 32 günlük olanları tercih etmektedir. Genellikle listelenen vadeli mevduat hesaplarında;

 • 32 gün,
 • 90 gün,
 • 180 gün şeklinde alternatifler bulunmaktadır.

Resmi olarak alınan kararlar üç ayrı sistemin de kullanım oranlarını artıracağa benzemektedir. Çünkü vatandaşlar yatırımlarından sonra daha yüksek faiz oranı yakalamamaktadır. Buna karşın var olan işlem ücretlerinde bir indirime gidilmiştir. Böylelikle salgın kapsamında vatandaşlara sadece kredi desteği yapılmadığının altı çizilmektedir. Vadeli mevduat hesapları sadece kamu bankalarında avantaj getirmemektedir. Özel bankaların da faiz oranları memnun edici seviyelerdedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı