Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

13 Ocak 2021 Çarşamba 23:14:03

Annelerin Hesaplarına Yatırılacak! Başvuruları Kaçırmayın

Devlet destek ödemelerinde annelere müjde! Devletin Annelere özel destek paketleri yayınlandı! Peki Anneler hangi ödemeyi alacak? Devletten annelere çalışan ve çalışmayan tüm annelere destek verilecek. İşte Annelere verilecek tüm destek ödemeleri sizlerle!

Devlet destek ödemeleri farklı konu başlıkları altında incelenebilmektedir. Zira pek çok alanda destek ödemesi temin etmek mümkündür. Bu sayede sosyal devlet olma ilkesi sağlanmış olmaktadır. Üstelik vatandaşlar ihtiyaçları oldukları durumlarda;

 • Nakit,
 • Erzak,
 • Giyim,
 • Yakacak gibi gereklilikleri temin edebilmektedir.

Devlet destekli olarak temin edilebilecek olan başlıklardan biri de anneleri alakadar etmektedir. Ülkemizde özellikle çalışan anneler, bebekleri doğduktan sonra mesleklerini devam ettirmemektedir. Bu da erkek egemen bir iş hayatı oluşturmaktadır. Kamu birimleri yaşanan sorunu, annelere özel destek ödemeleri tasarlayarak gidermeye çalışmaktadır.

Devletten Anneler İçin Destek Ödemesi!

Ülkemizdeki annelere destek ödemeleri ilk zamanlar temel ödemeler yapılması ile başlamıştır. Ancak şimdilerde neredeyse her sene içerisinde yeni bir proje hayta merhaba demektedir. Böylelikle annelerin özellikle iş hayatı içerisindeki ağırlıklarını yeniden kazanmaları hedeflenmektedir.

Devletin çalışan anneler için özel olarak sağlamış olduğu desteklerin bir kısmı otomatik olarak işlemektedir. Desteklerin bir kısmının işlerlik kazanabilmesi için ise başvuru yapılması lazımdır. Başvurular günümüzde uzun ve zorlu işlemler olarak addedilmemektedir. Zira pek çok kamu birimi yardım, ek ödeme gibi başvurularını online şekilde almaktadır. Online alınmayan başvurularda ise geçerli bir dilekçe yazılması işi çözüme götürmektedir.

Hangi Destekler Verilecek?

Çalışan annelere destek sağlamak için oluşturulmuş olan yardım kampanyaları bazı yanlış anlaşılmalara neden olabilmektedir. Çünkü ülkemizde sadece çalışan annelere devlet desteği sağlanmamaktadır. Bazı yardımlardan hem çalışan hem de çalışmayan kadınlar istifade edebilmektedir. Şartlara uyum sağlaması ve başvurusunu iletmesi kadınların yardım alması için yeterlidir. Devletin annelere güncel olarak temin ettiği destekler;

 • Doğum parası,
 • Süt parası,
 • Çocuk bakım parası,
 • Bakıcı desteği,
 • İşkur anne maaşı,
 • Dul yetim maaşı,
 • Cenaze yardımı şeklinde sıralanabilmektedir.

Çalışan anneler devlet desteğini sadece maddi olarak almamaktadır. Bilindiği üzere bebeklerin emzirme süresi iki yıla kadar devam edebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak devlet birimleri başvuran kadınlara yardım gün çalışma hakkı vermektedir. Bazı kadınlar yardım gün çalışmak yerine işyerlerinden bir ila bir buçuk saat erken ayrılmayı da tercih edebilmektedir.

Hangi Anneler Destekten Yararlanabilecek?

Devletin yardımlarından istifade edebilmek için belli şartların toplanması gerekmektedir. Bu sadece ismi geçen devlet anne ödemeleri için değil tüm yardımlar için geçerlidir. Aksinin olduğu durumlarda başvuru işlemleri doğru olsa bile elde edilen sonuç olumsuz olacaktır. Öncelikle verilecek olan şartların genel olduğu unutulmamalıdır. Çünkü şartlar temin edilecek olan destek ödemesine göre değişim gösterebilmektedir. Bu bağlamda;

 • Çocukların sağ olarak dünyaya gelmesi,
 • Anne ve çocuğun ikamet adreslerinin aynı olması,
 • Çocukların 0-60 ay arasında bir yaş grubunda olması gibi şartlar aranmaktadır.

Şartları sağlayan kadınlar özellikle ücretsiz izin talep edeceklerse kurumları için bir dilekçe hazırlamak zorundadırlar. Hazırlanan dilekçede yine kurumdan kuruma değişim göstermekle birlikte doğum belgesi istenecektir. Çalışan çalışmayan annelere devlet desteği olarak isimlendirilen sistem burada da kendini göstermektedir. Zira doğum belgeleri için hastaneye gidilmesine gerek bulunmamaktadır. Bireyler belgelerini e-devlet üzerinden ücretsiz olarak temin edebilmektedir.

Devletin Anne Destekleri Ne Kadar Devam Edecek?

Devlet destek ödemelerinin kimisinde belli olan bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bazı ödemeler ise başvurunun gerçekleşmesinden sonra süresiz olarak yatırılmaktadır. Devletin annelere özel destek paketlerinde genellikle süre çocuk 72 aylık olana kadardır. Ancak çalışmayan kadınların aldığı dul yetim maaşı için aynı şey geçerli değildir.

Dul ve yetim maaşı alan kadınlar herhangi bir sosyal güvence edinmedikleri süre boyunda yardımı alabilmektedir. Böylelikle ortaya bir muhtaçlık durumu çıkmamış olacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı