Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

19 Ocak 2021 Salı 22:29:58

Bakanlıktan 5 Milyon Emekliye İntibak Zammı! 6 Yoldan Biri Olacak!

Bakanlıktan 5 Milyon Emekliyi ilgilendiren o açıklama geldi. Aile Çalışma ve sosyal hizmetler Bakanlığı intibak zammı çıkacak mı? İntibak zammı ne zaman ve nasıl çıkacak sorusuna yanıt arıyor. Peki İntibak Zammı çıkacak mı? İşte Aile Bakanlığından yapılan o açıklama!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı emekli maaşları konusunda pek çok yeni düzenleme yapmaktadır. Düzenlemeler banaklığın kendi sisteminde yer almaktadır. Buna ek olarak Türkiye Emekliler Derneği talepleri üzerine belli konuların gündeme getirildiğinden de bahsedilmektedir. Bu çerçevede;

  • Maaş düzenlemeleri,
  • Ek ödemeler,
  • İkramiyeler,
  • Seyyanen zam,
  • İntibak yasası,
  • Promosyonlar bakanlık gündeminde yer alan konulardan bazılarıdır.

Konuların görüşülmesinden sonra karara bağlandığı bilinmektedir. Kararların ne olduğu ise gerek yazılı gerekse sözlü olarak gerçekleştirilen açıklamalar üzerinden duyurulmaktadır. Milyonlarca emekli tarafından merak edilen intibak yasası açıklamalarının da kısa süre içerisinde yapılması istenmektedir.

İntibak Zammı Düzenlemesi!

Bakanlık çalışmalarının eskiye oranla daha yavaş ilerlediğinden bahsedilmesi mümkündür. Bu durumun ana nedeni dünya çapında yaşanan virüs salgını olarak gösterilmektedir. Zira herhangi bir konu üzerinde yapılan görüşmeler salgın şartlarına uygun şekilde tamamlanmaktadır. Bu da otomatik olarak sürecin uzamasına neden olmaktadır.

Bakanlıktan intibak zammı düzenlemesi onayı gelmesi halinde emekli maaşlarında bir yükselme meydana gelecektir. Henüz resmi bir veri olmadığı için ekonomi uzmanları kesin konuşmaktan kaçınmaktadır. Lakin beklentiler 355 TL zam olması yönündedir. Maaşların bu oranda artması zaman içerisinde 5 milyon emekli vatandaşın alım gücünü yükseltecektir. İntibak yasasına olumlu sonuç gelirse diğer ek ödeme teklifleri de bakanlığa sunulacaktır.

İntibak Zammı Neleri Getirecek?

Emeklilere intibak zammı yapılması halinde sistemin pek çok artısı da hissedilecektir. Böylelikle aslında emeklilerin yaşadıkları sorunlar ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Sistemin onaylanmasından sonra;

  • Emekli taban aylıklarının asgari ücrete eşitlenmesi,
  • Emeklilerden alınan sağlık ek ödemelerinin kaldırılması,
  • Ek ödeme oranlarının değişimi gibi getiriler hissedilecektir.

Emekliler özellikle sağlık konusunda değişen miktarlarda kesintilerle baş etmek zorunda kalmaktadır. Sistemin bakanlık onayından geçmesi demek sağlık kesintilerinin ortadan kalkması demektir. Bu gibi bir durumun yaşanması halinde milyonlarca emekli sağlık hizmetlerinden daha iyi, şekilde istifade edecektir.

Emeklilerin maaşları emekli oldukları kurumdan kademelerine kadar değişen sistemler üzerinden belirlenmektedir. Ülkemizde 1554 TL civarında maaş alan emekliler bulunmaktadır. İntibak zammı 2021 gelmesinden sonra bu rakamların asgari ücrete çekilmesi hedeflenmektedir. Böylelikle emekli vatandaşların refah seviyelerinde beklenen artış gerçekleşmiş olacaktır.

İntibak Zammından Kimler Yararlanabilecek?

İntibak talebi SSK ve Bağkur’lu olan vatandaşları ilgilendirmektedir. Çünkü talep bu kesimin maaşlarına etki edecektir. Bilmeyenler için emeklilikte belli tarihler oldukça önemlidir. Özellikle 2000 yılından önce emekli olanlar pek çok artıyı otomatik olarak temin etmiş olmaktadır.

Emeklilik avantajlarının yıla göre değişim göstermesi adaletsiz sonuçların yaşanmasına yol açmaktadır. İntibak yasası meydana gelen bu adaletsiz düzeni ortadan kaldıracak boyuttadır. Sistemin düzenlenmesi halinde 5 milyon emekli vatandaşın maaşı yeniden belirlenecektir. 2000 yılından sonra emekli olan bireyler maaşlarında minimum 355 TL civarında bir artış göreceklerdir.

İntibak Zammı Ne Zaman Gelecek?

Vatandaşların intibak zammı hakkında haberlerin çoğalmasından sonra belli bir tarih istemeleri normaldir. Ancak bakanlık tarih konusunda net veriler sunmamıştır. Zaten açıklamaların resmi olarak yapılmaması bu tür konularda uzman tahminlerinin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu bağlamda haftalık olarak açıklamalar yapmayı sürdürmektedir.

Bakanlığın haftalık olarak düzenlemiş olduğu basın bültenlerinde yakın zamanda intibak konusunun gündeme gelmesi beklenmektedir. Konu ile alakalı olarak resmî açıklamaların gelmesi halinde içeriklerimiz güncellenecektir. Bu sayede intibak zammının ne zaman hesaplara yatırılacağını öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde zam sistemine olumlu mu yoksa olumsuz mu yaklaşıldığına yönelik bilgilendirmelere de sahip olabilirsiniz. Bakanlık bu tür konularda da basın bülteni dağıtabilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı