Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

19 Ocak 2021 Salı 23:38:02

Son Güncelleme: 19/01/2021 23:40:41

Bankadan Kredi Çeken ve Ödeyemeyen Vatandaşlara Müjdeli Haber Geldi! Tüm Banka Borçluları Bu Haktan Faydalanabilecek!

Türkiye’de 2020 pandemi süreci ile birlikte vatandaşın bankalara olan borçlarında rekor seviyelere ulaşılması üzerine harekete geçildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) tarafından alınan yeni kararlar, milyonlarca kredi ve kredi kartı borçlusunu yakından ilgilendiriyor.

BDDK’nın aldığı yeni kararları resmi olarak açıklaması ile birlikte milyonlarca vatandaş pandemi sürecinde ekonomik olarak oldukça rahat edecek. Yeni düzenleme çerçevesinde takip süresi ile ilgili olarak takip süresi ile ilgili süre 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borç miktarının yüksek oranda artış göstermesi ile birlikte Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu(BDDK) tarafından önemli kararlar alındı. BDDK tarafından sürdürülen bankacılık sektörü ile ilgili görüşmeler neticesinde milyonlarca vatandaşı sevindirecek haber geldi. BDDK kararları sayesinde kredi ve kredi kartı borcu ödemeleri ile ilgili olarak 6 ay destek sağlanacak.

180 Gün Takipsizlik Süresi Haziran’a Kadar Uzatıldı

BDDK tarafından alınan karar çerçevesinde bankaların sermaye yeterliliklerin ölçülmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili yönetmelik kapsamında kredi riskine ilişkin tutar hesaplamalarında son 252 iş gününe ait merkez bankası döviz alış kurlarının basit aritmetrik ortalaması kullanılabilecek. Bununla birlikte bankaların sermaye yeterliliği ölçülmesi ile ilgili olarak bankalara büyük bir rahatlama sağladı. Vatandaşların bankacılık sektöründeki kredi ve kredi kartı borçları nedeni ile kara listeye alınması ve sicil bozukluğu sorunlarının önüne geçilebilmesi mümkün oluyor. Kredi sicil affı ile birlikte vatandaşlar koruma altına alıyor.

2020 yılı boyunca uygulanmasına karar verilen ve 31 Aralık 2020 tarihinde sona eren 90 günlük takipsizlik kararının, 6 ay süreyle daha uzatılmasına karar verildi. Buna göre 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılan 180 günlük takipsizlik kararı sayesinde milyonlarca kredi ve kredi kartı borçlusunun ekonomik olarak çok rahat edebilmesi sağlanacak. Bu şekilde bankalar vatandaşlardan kredi borcu ve kredi kartı borcu için herhangi bir şekilde asgari düzeyde dahi ödeme talepleri gerçekleştirmeyecek. Bu süreç bankalar tarafından ödemesiz dönemler şeklinde tanımlanabilecek. Bu sayede hem vatandaşların hem de bankacılık kuruluşlarının pandemi sürecinde rahat etmeleri sağlanacak.

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

    Bir cevap bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Yukarı