Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

22 Ocak 2021 Cuma 23:55:20

Çalışan ve Emeklileri İlgilendiriyor! En Düşük 3350 TL Oldu

Kıdem tazminatlarına yapılan zam haberi, çalışan ve emekli milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürdü. Yeni yapılan kıdem tazminatı zammı ile en yüksek kıdem tazminatı 7.581 lira olurken, en düşük kıdem ise 3.350 TL oldu. İhbar tazminatı da hesaba dâhil edildiğinde alınacak en yüksek tazminat tutarı ise, 7.639 TL olmuş oldu.

Alacağınız Brüt Maaşa Göre 2021 yılı Kıdem Tazminatları

Asgari ücrete yapılan ve 1 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe zamma göre asgari ücretli çalışanların net 2.825 TL, brüt ise 3.577 TL maaş almaları kesinleşmiş oldu. Çalışanların kıdem tazminatları en son çalıştıkları yere göre tam olarak çalışılan her yıl için, 30 günlük en son ki brüt maaşlarına göre hesaplanıyor. Buna göre ülkemizde en düşük maaş alan kesim olarak bilinen asgari ücretlilerin, Ocak 2021’den itibaren alacakları tazminatta brüt 3.577 TL’ye göre hesaba dâhil edilecek.

Çalışanların alacakları tazminatların yıllık maksimum tutarı ise, memurların maaş katsayısına göre hesaplanıyor. Buna göre memur maaşlarında yaşanan artışa oranla, kıdem tazminatlarının tavan tutarı da 6 ayda bir güncellenmektedir. 2020 yılında en yüksek 7.117 TL olarak hesaplanan tazminat tutarı, yapılan zamla 7.639 TL’ye yükselmiş oldu.

10 Yıllık Süreçte En Az 41 Bin TL Tazminat

2021 yılına göre yapılan zamlar dikkate alındığında, asgari ücretliler çalışmış oldukları her yıl için ek olarak 630 TL fazla tazminat alma hakkı kazandı. 10 yıl boyunca çalışan bir asgari ücretli bu hesaba göre, vergiler düşüldükten sonra net olarak 35 bin 499 TL kıdem tazminatı almış olacak.

Bu 10 yıllık süre için ihbar tazminatları da hesaba katıldığında, asgari ücretlilerin 10 yıl için alacakları minimum tazminat tutarı, 41 bin 123 TL olacak. 10 yıl için daha yüksek maaş alanların tavan alacakları ise kıdem ve ihbar ile birlikte, 99 bin 197 TL şeklinde belirlenmiş oldu.

İstifa Durumunda da Tazminatlar Alınabiliyor

Bu tazminatlardan yararlanma hakkı sadece çalışanın işten çıkarılması durumunda değil, aynı zamanda kendisinin istifa etmesi halinde de alınabilmektedir. Kadın çalışan evlilik sebebiyle evlendikten sonraki 1 yıl içerisinde istifa ederse, tazminat hakkından yararlanabiliyor. Erkeklerde ise askerlik nedeniyle istifalarda tazminatların alınması mümkün oluyor. Buna göre emeklilik sebebiyle işten ayrılan kadın ve erkeklerinde, kıdem ve ihbar tazminatlarını sorunsuzca alabilmelerine imkân veriliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı