Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

17 Ocak 2021 Pazar 15:35:52

Dolar’da Büyük Oyun! Dolar Kuru Bu Sefer Şok Etti

Dolar Kurunda son durum ne? Dolar/TL Paritesi hareketliliğini sürdürüyor. Bir düşen bir çıkan Dolar kurunda yerli ile yabancı arasındaki “kavga” büyüyor. Son dönemde atılan normalleşme adımlarıyla birlikte yabancı swap kanalından döviz girişini hareketlendirdi. Ancak yurt içi yerleşiklerin Döviz mevzuatları rekor düzeylere ulaşmayı sürdürüyor. Ekonomist Tuna Kaya ise Dolar kurunda son yaşananları açıkladı! Dolar Kuru’nda neler oluyor? 2021 Dolar ne olacak? Uzmanından önemli açıklamalar haberimizin devamında sizlerle…

Son dönemde Ekonomide atılan normalleşme adımları ve Merkez Bankası’ndan gelen faiz artışları ile birlikte yabancının döviz girişi hızlandı. Ancak yerli dolar almayı sürdürüyor. Ekonomide faizlerin %17 seviyesine ulaşmasının ardından yabancılar dolar satarken yerli halen daha dolar almaya devam ediyor. Hâl böyle olunca Dolar/TL paritesinde aşağı-yukarı hareketlilik de geçmiş dönemdeki gibi etkilerini gösteriyor. Konuyla ilgili Ekonomist Tuna Kaya’dan açıklamalar geldi! Youtube kanalında çektiği Dolar/TL analiz videosuyla gündeme gelen Kaya, Dolar ile ilgili neler söyledi?

Dolar Kuru son dönemde Merkez Bankası’nın aldığı peş peşe faiz artırım kararları ve ekonomi yönetimindeki değişiklikler başta olmak üzere atılan normalleşme adımları çerçeveinde düşüşe geçti. Bu noktada Koronavirüs salgınının küresel etkileri nedeniyle Amerikan Merkez Bankası FED’İn parasal arzdaki büyük genişleme adımı ve faizleri 0 – 0,25 aralığında tutması sert düşüşü beraberinde getirdi. Dolar/TL paritesinde tam aşağı yönde olumlu sinyaller gelirken bu kez de yerli dolar alımını sürdürüyor! 2020 Kasım ayı itibariyle 8.58 TL seviyesini gören Dolar kuru 17 Ocak Pazar günü itibariyle 7.47 seviyesinde. Ancak artırılan faize rağmen yurt içi yerleşiklerin döviz ısrarı sürüyor.

Yurtiçi Yerleşikler Döviz Alımını Sürdürdü

Vatandaşın döviz mevduatları her geçen hafta rekor üstüne rekor kırarken yabancı Dolar satışını sürdürüyor. 235 milyar Dolar’ın da üstünde döviz mevduatı bulunan yurt içi yerleşikler, yabancının dolar satıp TL aldığı dönemde bile rekor üstüne rekor koyarak döviz mevduatlarını artırma yoluna gidiyor. TL’nin cazibesini artırıcı adımlar atılmaya devam edildikçe yurt içi yerleşiklerin döviz ısrarının da çözülmesi bekleniyor.

Uzmanından Dolar Yorumu! Dolar’da Büyük Oyun

Ekonomist Tuna Kaya, Youtube hesabından yaptığı video paylaşımında yerli ile yabancı arasındaki döviz “kavgasının” Türkiye açısından kötü sonuçlara gebe olacağını ve swap kanalından ülkeye giriş yapan 16 milyar Dolar sıcak paranın yabancı tarafından nasıl değerlendirildiği noktasına dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Bu dönemde Yabancı, 8 TL maliyetle dolar satarken dolar kuru 7.24 TL seviyesine kadar düştü, kur farkıyla 2 ay içerisinde %10 ve faiz üzerinden de %5 getiriyi cebine koyan yabancı toplam %15 kârı cebine koydu. Bugün yatırımcı 16 milyar doları alıp gitse %15 kârla 2 milyar doları da üstüne koyup ülkeden ayrılacak. Dolar da yine kaybedenin ülkemiz yani biz olduğunu savunan Ekonomist Tuna Kaya, Dolar’ın 7,24 seviyesine kadar düşüşünü bu şekilde açıkladı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı