Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

17 Ocak 2021 Pazar 14:04:32

Emekliler Sonrası Memurlara 400 TL Seyyanen Zam

Memur ve emekli maaşlarının son halini almasından sonra sıra ek ödemelere gelmiştir. Bilindiği üzere açıklanan rakamlar en asgari düzeyde olanlardır. Memurlar Emekliler gibi gelen zamlardan memnun değil! Bu sebeple çalışanlarda seyyanen zam için hükümeti sıkıştırıyor.

Gerek memurlar gerekse emekliler sene içerisinde;

  • Promosyon,
  • İkramiye,
  • Aile yardımı gibi başlıklar altında maaşlarını daha yüksek rakamlardan temin etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde SGK ve SSK emeklileri için seyyanen zam istendiği belirtilmiştir. Kurum zaten 2000 öncesinde emekli olanlar için bu sistemi geçerli olarak kullanmaktadır. Adaletsizliğin ortadan kalkması için 2000 sorasında da emekli olanlar için aynı sistemin uygulanması gerektiğinin altı çizilmiştir. Emeklilerden sonra aynı talepler memurlar için verilmiştir.

Memur Sen Seyyanen Zam İçin Düğmeye Bastı

Emekli ve memur maaşlarının kesinleşmesi belli alanlarda tartışmaların başlamasına da neden olmuştur. Seyyanen zam da bunlardan biridir. Bilmeyenler için konunun kesinleşmesinin hemen ardından Kamu Sen harekete geçmiştir. Kurum, 81 ilde;

  • Cumhurbaşkanlığına,
  • Hazine ve Maliye Bakanlığına mektup gönderimleri yapmıştır.

Kamu Sen çalışmaları kısa süre içerisinde Memur Sen çalışanlarının da harekete geçmesine neden olmuştur. Zira seyyanen zam talebi içeren mektuplar Memur Sen tarafından da istenmiştir. Çünkü hem emekliler için hem de memurlar için seyyanen zam uygulaması daha uygun görülmektedir. Zamların yüzdelik olarak yapılmaması halinde herkes eşit artış oranlarına sahip maaşlar alabilecektir.

Memurlar Seyyanen Zam Alacak Mı?

Memurlara seyyanen zam uygulamasının gelmesi adına Memur Sen çalışmalarını aktif bir şekilde devam ettirmektedir. Çalışmalar özellikle son on gün içerisinde oldukça hız kazanmıştır. Bu bağlamda art arda yetkili birimlerle iletişime geçilmektedir. Gerçekleştirilen görüşmelerde sosyal mesafe kurallarına olabildiği kadar dikkat edildiğinin de altı çizilmektedir.

Memur Sen tarafından yapılan görüşmelerden elde edilen sonuçlar temel başlıklar halinde paylaşılmaktadır. Zira detaylara girilmekten uzak kalınmaktadır. Bu da sonuçların henüz net bir hal almadığı anlamına gelmektedir. Memur Sen yetkilileri ilgili birimlerden olumlu ya da kesin yanıt almaları halinde zaten basın açıklamalarını yenileyeceklerdir. Ancak umutlar memurların da seyyanen zam alabileceği yönünde tutulmaktadır.

Memur Sen 400 TL Seyyanen Zam Talep Etti

Kamu Sen ve Memur Sen çalışmaları seyyanen zam sisteminin gelmesine yöneliktir. Sistemin gelmesinden sonra;

  • Herkes belli rakamlarda maaş artışı alacaktır,
  • Alınan maaşlardaki adaletsiz uygulamalar sona erecektir.

Seyyanen zam sisteminin farklı pozitif yönleri olduğunun da altı çizilmektedir. Buna ek olarak gerçekleştirilen açıklamalar memurların da kamu işçilerinin de geçtiğimiz dönemlerde yeterli kadar zam alamadıklarına işaret etmektedir. Bu da özellikle salgın döneminde büyük maddi kayıpların meydana gelmesine neden olmuştur.

Kurum tarafından yetkili mercilere gönderilen talepler kayıpların giderilmesine yöneliktir. Bilindiği üzere 2021 emekli ve memur maaşlarının zamlı tutarları ocak ayı içerisinde yatırılacaktır. Memur Sen, bu zamana kadar yaşanan kayıpların giderilmesi için maaşların 400 TL seyyanen zam eklemesi üzerinden yatırılmasını istemektedir. Seyyanen zammın gelmesi halinde belirlenmiş olan zam tutarının enflasyon altında kalma ihtimali de ortadan kalkacaktır.

Seyyanen Zam Ne Zaman Alınacak?

Çalışanlar ve emekliler için maaşların belirlenmesi uzun görüşmeler sonrasında kesinleşmektedir. Bu neden yüzünden zam oranlarının belirlenmesi oldukça zor bir süreç demektir. Rakamların oluşturulmasında geçmiş yılların ortalamalarından enflasyon rakamlarına kadar pek çok değişken işe dahil edilmektedir.

Memur seyyanen zam alacak mı sorusuna da henüz kesin yanıt vermek doğru değildir. Yetkili sendikalar gerekli kurumlara bildirimlerini yapmışlardır. Bildirimlerin meclis gündemine gelmesine sıra gelmiştir. Seyyanen zam alınabilmesi için onayın meclis tarafından verilmesi lazımdır. Onay verilmesi halinde zaten memurların yüzünü güldürecek resmi açıklamalar yapılacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı