Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

17 Ocak 2021 Pazar 15:33:37

İş Bankası, Akbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası hesabı olan herkesi ilgilendiriyor!

Bankada hesabı olan tüm vatandaşları ilgilendiriyor! İş Bankası, Akbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve diğer pek çok bankada yeni sisteme geçildi! Artık para transferi tek tıkla daha hızlı ve kolay biçimde gerçekleşecek. Bankalar peş peşe yayınladıkları duyurularla müşterilerine yeni sistemi tanıtırken İş Bankası da müşterilerine gönderdiği SMS ile IBAN bilgileri olmaksızın 7 gün 24 saat gerçekleştirilecek bankalar arası para transferinin detaylarını paylaştı. Peki yeni para tranferi sistemi nasıl olacak? Iban olmadan 7/24 bankalar arası para transferi nasıl yapılır? Tüm detaylarıyla haberimizde sizlerle…

Ve beklenen oldu! Hafta sonları ve bayramlar gibi resmi tatil günlerinde bankalararası para transferleri için müdejli haber geldi! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca devreye alınan yeni para transfer sistemi FAST, bankaların teknik altyapılarını oluşturup pilot testlerini tamamlamalarının ardından hayata geçirildi! Devreye alınan FAST sistemi ile birlikte adından da anlaşılacağı üzere 7/24 bankalararası para transferleri daha hızlı şekilde yapılabilecek. FAST sistemine kayıtlı T.C Kimlik numarası, telefon numarası ve e-posta bilgileri ile, IBAN bilgisi aranmaksızın kolaylıkla para transferleri gerçekleştirilecek.

Tüm bankalar hızla FAST sistemini hayata geçirirken, müşterilere özel bilgilendirme mesajları da paylaşılmaya başlandı. İş Bankası da müşterilerine gönderdiği SMS ile FAST sisteminin detaylarını tanıttı. “Fonların Anlık ve Sürekli Transferi” ya da kısaltılmış haliyle FAST sisteminde, çok basamaklı sayıdan oluşan IBAN bilgisi yerine alıcının cep telefonu, e-posta adresi yahut T.C Kimlik numarası gibi iban bilgisine göre daha kolay öğrenilebilecek ve daha kolay anımsanacak bilgileri ile haftanın 7 günü (Cumartesi – Pazar dahil) mesai saatlerine takılmaksızın 24 saat para transferi yapılabilecek.

İş Bankası Müşterilerine SMS ile FAST’ı Tanıttı!

FAST sistemini hayata geçiren bankalardan biri olan İş Bankası da yeni para transferi dönemini müşterilerine gönderdiği kısa mesaj ile tanıttı. İş Bankası’ndan müşterilerine gönderilen SMS’lerde, FAST sistemi ile IBAN’sız para transferi döneminin başladığı, yeni sistemde tüm İşbankası Müşterilerinin de bu sistem üzerinden cep telefonu, e-posta adresi, TCKN, Vergi Kimlik no veya yabancı kimlik numarası üzerinden para transferi yapabilecekleri belirtiliyor. FAST sisteminden yararlanarak para transferi yapabilmek için yukarıda sayılan bilgilerin vadesiz bireysel veya ticari hesaplarla ilişkilendirilmesi yani bu bilgilerin sisteme kayıt edilmesi gerekiyor. İşCep mobil uygulaması üzerinden 7/24 kolaylıkla para transferi hem de İş Bankasından başka bankaya sağlanabiliyor.

Kolay Adres Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Kolay Adres uygulaması ile birlikte artık IBAN’sız para transfer dönemi başladı. Ancak Kolay Adres tanımlaması kullanılacak her bilgi için bir IBAN adresine tanımlanabilecektir. Örneğin banka müşterisi cep telefonu numarası, herhangi bir bankadaki vadesiz bireysel veya ticari hesabından sadece birine tanımlatacak ve cep telefonu numarası ile yapılacak transferlerde ilişkili hesap üzerinde işlem gerçekleşecektir. Bir banka müşterisinin en fazla 5 kolay adresi bulunabilecektir.

İşCep Kolay Adres Tanımlama

İş Bankası yaptığı duyuruda Kolay Adres tanımlama işleminin detaylarını da müşterileriyle paylaştı. Buna göre;

Bireysel İş Bankası müşterileri İşcep’ten Para Aktarma > Kolay Adres
İnternet Şubesinden, Para Aktarma > Kolay Adres,

Ticari İş Bankası müşterileri ise İşcep’ten Ticari’den Para Aktarma > Kolay Adres,
Ticari İnternet Şubesinden ise Para Aktarma > Kolay Adres yolu üzerinden Kolay Adres tanımlaması yaparak sisteme kayıt edebileceklerdir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı