Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

13 Ocak 2021 Çarşamba 23:50:19

İŞKUR’dan Programa Katılan Herkese 6 Ay Boyunca Maaş Verilecek! İŞKUR Yeni Programının Şartları Belli Oldu

İŞKUR’ un istihdam sağlamaya, meslek sahibi yapmaya yönelik yeni projeleri, 2021 yılında da hızla devam ediyor. Farklı programlarla, farklı alanlarda istihdam sağlamaya çalışan İŞKUR, programlara dahil olan herkese 6 ay boyunca maaş veriyor. İş başı eğitim programı, yeni açıklanan projelerden biri ve bu programa dahil olan herkes, farklı alanlarda meslek öğrenecek. Dahası 6 ay boyunca yani eğiti süresi boyunca da maaş alacak.

İŞKUR iş başı eğitim programlarının katılımcıları, çeşitli meslekler öğreniyor ve alanlarında kalifiye personel haline geliyor. Eğitim programı boyunca maaş alan katılımcılar, program bitiminde isterlerse eğitim aldıkları alanlarda kendileri iş buluyor, ya da İŞKUR’ dan iş talebinde bulunabiliyorlar. Aynı zamanda farklı alanlarda ki iş verenlerde İŞKUR’ dan personel talebinde bulunabiliyor. Bu durumda İşverenlerde çeşitli kazanımlar elde ediyorlar. Bunların başında da alanlarında kalifiye ve eğitim personel sahibi olmak geliyor. 2021 Yılında uygulanmaya başlayan ve devam eden İş başı eğitim programlarıyla ilgili tüm ayrıntılar haberimizin devamında yer alıyor.

İş Başı Eğitim Programı Nedir?

İŞKUR’ işsiz olarak kayıt yaptırmış herkesin katılabildiği programlar, çeşitli alanlarda mesleki eğitimin verildiği ve çeşitli süreler boyunca eğitimleri kapsıyor. Bu eğitimlere katılan kişiler, eğitim alırken aynı zamanda 6 ay boyunca da maş alıyor. Aynı zamanda çeşitli meslekler öğreniyor ve iş bulma şansları daha da artıyor. Dahası İŞKUR, kendisinden personel talep eden işverenlere, eğitim verdiği ve alanında kalifiye hale gelmiş bu personelleri öneriyor. Bununla birlikte, eğitim programı tamamlandıktan sonra, illa İŞKUR’ dan iş bulmanız da gerekmiyor. Kendiniz bir iş bulabilirseniz, bu işe girmeniz de mümkün oluyor. Zaten bir meslek alanında kalifiye ve eğitim personel olunduğu için, iş bulma şansı yükseliyor.

Eğitim Programlarında Atölye Eğitimleri de Var

İŞKUR iş başı eğitim programlarına katılan kişiler, eğitim süresi boyunca çeşitli eğitimler alıyor. Verilen teorik bilginin yanında, katılımcıların deneyim kazanmasını sağlayan çeşitli atölye eğitimleri de bulunuyor. Bu sayede katılımcılar, eğitim aldıkları meslek dalında kalifiye personel haline geliyorlar ve iş bulmaları da kolaylaşıyor. Eğitim programlarını bitirenler isterlerse alanlarında çeşitli projeleri hayata geçirmek ve kendi iş yerlerini kurmaları için de hem teşvik ve hem de destek alabiliyorlar.

İşverenler İçin çeşitli Fırsatlar

Çeşitli meslek alanlarında personel ihtiyacı içerisinde olan tüm işverenler de İŞKUR’ a başvurarak, alanlarında deneyim kazanmış kalifiye personeller arasından seçi yapabiliyorlar. Alanlarında bilgisi ve deneyimi olmayan personel yerine, eğitilmiş ve deneyim kazandırılmış personeller, tüm işverenler için benzersiz bir fırsat oluşturuyor.

İŞKUR İş Başı Eğitim Programı Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,

Başvuru sırasında en az 15 yaşında olmak,

İŞKUR’ da işsiz kaydının yapılmış olması,,

Emeklilik aylığı, malullük aylığı gibi Sosyal Güvenlik Sisteminden düzenli bir gelirin olmaması,

İşverenlerin birinci ya da ikinci dereceden yakını olmamak, işverenle eş ya da hısım olunmaması,

İş bağı eğitim programının başlamasına 3 ay kalıncaya kadarki dönemde, programda başvurusu bulunan işverenlerin yanında çalışmamış olmak,

İş başı eğitim programının başlamasına 1 ay kalaya kadar sigorta priminin ödenmemiş olması,

İş ve meslek danışmanlığı gibi daha önceki İŞKUR programlarına katılmamış olmak,

İsteğe bağlı sigortası bulunanların tarımsal faaliyetlerine devam edenler, dul ya da yetim aylığı alan vatandaşlar

Bu koşulları yerine getiren herkes iş başı eğitim programlarına kayıt yaptırabiliyorlar.

İş Başı Eğitim Programı Ne Kadar Sürüyor?

İş başı eğitim programlarına katılanların, hangi alanda eğitim aldıkları, kurs süresini de belirliyor. Haftalık olarak 6 gün ve toplam 45 saatlik kurs süresi bulunuyor ve bir gün içerisinde katılımcılar en fazla 8 saat eğitim alıyorlar. Hangi meslek dalında eğitim alınıyorsa, süre buna göre belirleniyor ve eğitim programı süresince katılımcılar aynı zamanda maş alıyorlar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı