Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

22 Ocak 2021 Cuma 21:59:29

Milyonlarca Emekli İçin Büyük Avans Müjdesi! SGK ve Bağkur Emeklisine Avans Verilecek!

Çok uzun süredir milyonlarca emeklinin büyük bir heyecanla beklediği 2021 emekli avansı ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Korona virüs salgını döneminde maddi olarak ciddi sıkışıklık içerisine giren milyonlarca emekli, devlet tarafından sağlanacak avans müjdesi ile birlikte bu zorlu süreçten ekonomik olarak biraz daha rahat geçebilecek.

Emeklilik hakkını elde etmiş olan milyonlarca vatandaşlar, devlet tarafından sağlanacak emekliye avans fırsatından yararlanabiliyor. Peki emekliye avans fırsatından hangi emekliler yararlanabilecek?  tüm detayları haberimizde!

Tüm sigortalı çalışanlar, yaşamları boyunca çalışmaları kapsamında emeklilik hayalleri kuruyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenmiş olan emeklilik şartları sağlayan her sigortalı emeklilik hakkını alabilme imkanına sahip olabiliyor. Emekli olabilmek için SGK tarafından belirlenmiş olan emeklilik yaşı, sigorta prim gün sayısı ve hizmet süresi koşullarını tamamlayan herkes ortalama oalrak 7 gün ile 15 günlük periyotlarda emekliliğini alabiliyor.

SGK’ya emeklilik için başvuruda bulunan vatandaşlar, bu sürecin uzaması durumunda SGK avans alma imkanına sahip olabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunan vatandaşlar 8 bin 477 TL avans alabilme imkanına sahip olabiliyor. Bu haktan yararlanabilmek için SGK’ya doğrudan yazılı dilekçe ile başvuru gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Emekli Avansı Nasıl Alınıyor?

Emekli olma hakkını elde eden ve SGK’dan emekliliğini talep eden vatandaşlar emekli avans şartları sağlaması durumunda kolay bir şekilde bu haktan yararlanabiliyor. 7 ile 15 günlük periyot içerisinde sonuçlanan emeklilik başvurusu ile emekli aylıklarını almaya başlayabiliyor. Daha önceki sürecin ortalama 120 güne kadar ulaşabiliyordu. 2002 yılı öncesi emekli olan vatandaşlar 11 farklı belge ile müracaat gerçekleştirebiliyordu.

Emekli avans koşulları ise SGK tarafından açıklandı. Emeklilik başvurusu yapan vatandaşlar, eğer başvurularının sonuçlanması 90 gün sürer ise emekli avansı alabilme imkanına sahip olabiliyor. 90 günlük periyot içerisinde emekli aylığı bağlanmayan vatandaşlar SGK tarafından sağlanan hak çerçevesinde asgari ücretin 3 katına kadar avans ödemesi gerçekleştiriyor. Bu şekilde emekli avansı alan vatandaşlar, çok kolay bir şekilde avans kullanımı gerçekleştirebilme şansına sahip olabildiğinden, önemli bir avantaj sağlıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı