Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

13 Ocak 2021 Çarşamba 13:00:41

Okul Kantini Açmak Para Kazandırır Mı?

Okul kantini, hemen her okulda bulunan, yiyecek ve meşrubat satışı yapan mini bir okul marketidir. Okuldaki öğrenciler, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını uzun süreli ders saatlerinde karşılayamayabilir ve bir kantine ihtiyaç duyabilirler. Bunun için okul kantinine gitmek ve kantinden bir şeyler almak gerekir.

Okul kantini açmak, özellikle işe yeni koyulmuş pek çok girişimcinin sıklıkla dile getirdiği ve başvurduğu bir seçenektir.  Bir okul kantini açabilmek için, yeterli miktarda sermaye, izin ve ihale işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandığında artık okul kantini açabilirsiniz.

 • Okul Kantini Açmak İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar?
 • Okul Kantini Açmak İçin Gerekli İzinler
 • Okul Kantininde Okul Payı
 • Okul Kantini Kar Marjı
 • Okul Kantini Çalışma Saatleri
 • Okul Kantinleri Günlük Satış Miktarı
 • Okul Kantini Ne Kadar Kazanır?

Okul Kantini Açmak İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar?

Bir okul kantini açabilmek için en az 100.000 TL ile 200.000 TL arası sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu ihaleye teklif vermeniz ve ihaleyi almanız gerekmektedir. İhale için ekstradan devlete bedel de ödenebiliyor, bu açıdan ihaleye en yüksek teklif verene okul kantini veriliyor. Genelde devletin istediği bedel 9 aylık süre için yaklaşık 60 bin TL oluyor.

Okul Kantini Açmak İçin Gerekli İzinler

Okul kantini açabilmek için Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli gıda ruhsatlarını almış olmanız gerekiyor, bunun dışında Millî Eğitim Bakanlığı’nın açtığı ihaleye teklif vermeniz ve teklifinizin kabul edilmiş olması gerekiyor.

Özel eğitim kurumlarında ise durum değişiyor. Bir özel eğitim kurumunda okul kantini açabilmek için, kurumun istediği aylık kira bedelini ödemeniz ve Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli ruhsatları almış olmanız yeterli oluyor.

Okul Kantininde Devlet Payı

Okul kantini açmak biraz zahmetli olabiliyor, açtıktan sonra da çeşitli pek çok masrafınız var, bunlardan biri de Millî Eğitim Bakanlığı’nın yani kısaca devletin sizden talep ettiği aidat bedeli. Kantin ihalesine teklif vermenizin yanı sıra, devlete her ay bir bedel ödemeniz gerekiyor.  Bu bedel genelde düşük oluyor, ayda 1000 TL ile 2000 TL arası bir kira bedelini her ay devlete vermeniz gerek. Özel eğitim kurumlarında ise iş tamamen farklı.

Diyelim ki 800 kişinin eğitim aldığı bir dersaneye kantin açacaksınız. Bu durumda dersanenin sahibi size iki seçenek sunar. 9 aylık eğitim dönemi boyunca kantini işletmek için bir teklif ya da eğitim kurumuna her ay ödenecek bir kira miktarı.  Eğer kira olarak anlaşırsanız dersanenin büyüklüğüne göre 8 bin TL ile 15 bin TL arası bir kira bedeli talep edilecektir sizden. Teklif bazlı çalışırsanız 9 ay için sizden 100 bin TL isteyebilirler, bu bedeli kabul ettiğinizde hiçbir masraf ödemeden, kira ve benzeri bir gider ödemeden 9 ay boyunca kantini işletebilir ve ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Okul Kantini Kar Marjı

Okul kantinlerinin kâr marjı değişkenlik gösterse de genel olarak yüksek bir kâr marjından söz etmek mümkündür. Kâr marjı en az yüzde 40 civarındadır, zaten satılan ürünlerin büyük bir çoğunluğu, sandviç ve içecekler olduğundan ve bunları hazırlamanın maliyeti çok düşük olduğundan kısa sürede hazırlayıp ciddi kâr marjına sahip olabilirsiniz.

 • Özel eğitim kurumlarındaki kantinler en az yüzde 50-60 arası kâr marjına sahiptirler. Yani kantin bir günde 2000 lira satış yaparsa yaklaşık 1000-1200 TL arası kar elde edecektir.
 • Devlet kurumlarındaki kantinlerin satışları daha yüksektir, ama ortalama kar marjı yüzde 30-40 arasıdır.

Okul Kantini Ne Kadar Satış Yapar?

Her kantin, kendi büyüklüğüne oranla değişen miktarlarda satış yapar ve buna göre kar veya zarar elde eder. Örnek verecek olursak, 600 kişinin olduğu bir okul ile, 2000 kişinin olduğu bir okul kantini farklı miktarlarda para kazanır. Eğer okul kantini açarak para kazanmak istiyorsanız, kesinlikle okulun öğrenci sayısını öğrenin.

400-600 öğrenci sayısına sahip okulların kantinleri günde ortalama 2000 TL ile 2500 TL arası satış yapar.

600-1000 arası öğrenci sayısına sahip okulların kantinleri günde 4-5 bin TL arası satış yapar.

1000-1500 arası öğrenci sayısına sahip okulların kantinleri günde 7-10 bin TL arası satış yapar.

Okul Kantini Ne Zaman Açılır Ne Zaman Kapanır?

Okul kantinleri sabah 08,00 civarı açılıp, 16.00 veya 17.00 gibi kapanmaktadırlar. Açılış ve kapanış saatleri tamamen okula göre değişkenlik gösterir.

Okul Kantinleri Ayda Ne Kadar Para Kazanır?

Okul kantinlerinin aylık kazançları da yine bulundukları okula göre değişkenlik göstermektedir. Okul kantini açmak istediğinizde, açacağınız kantinin ne kadar para kazanacağını ve ne kadar sermaye koyacağınızı bilmek istersiniz. Normal şartlarda sıradan bir okul kantini yüksek kâr marjına sahip olduğu için düşük cirolarla bile yüksek gelirler elde edebiliyor.

 • Aylık ortalama 40-50 bin TL satış yapan kantinler ortalama 15 bin TL civarında net kazanç elde eder.
 • Aylık ortalama 70-80 bin TL satış yapan kantinlerin kazancı 20-25 bin TL’yi bulabiliyor.
 • Aylık satışı 100 bin TL ve üzeri olan kantinler 30-50 bin TL arası net kar elde ederler.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı