Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

13 Ocak 2021 Çarşamba 13:48:07

Sağlık Yardımı Talebi Nasıl Alınır?

Sağlık Yardımı Talebi nasıl alınır? Merakla beklenen Sağlık Yardımı Talebi kimler alabilir! Sizler için Sağlık Yardımı Talebi hakkında en çok merak edilen sorulara yanıt verdik! Peki Sağlık Yardımı Talebi nedir?

Sağlık Yardımı Talebi Nedir?

Sağlık yardımı talebi genel sağlık sigortaları bulunan kişilerin ve devletin hükümlü olduğu kişilere verilen sağlık desteğidir. Sağlık yardımı alabilmeniz için başlıca şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve devamında 65 yaş ve üstü muhtaç güçsüz ve kimsesiz yaşlılara, 18 yaş ve altı gençlere, engelli aylığı alan kişilere, eşi vefat etmiş kadınlara ve muhtaç asker ailelerine, yeşil kart kullanan ailelere ve öksüz, yetim çocuklar sağlık yardımı talebinde bulunabilirler.

Sağlık yardımı talebine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız be e – devlet şifreniz ile e – devlet mobil platformundan kolayca başvuru yapabilirsiniz. Başvuru genel sağlık sigortalı kişiler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından yapılabilir. Başvuru şeklini seçerek e – devlet üzerinden başvuru yapılabilir. Aşağıda başvuru şekilleri verilmektedir.

1. Genel sağlık sigortası bulunan kişinin yapacağı başvuru ( sigortalı, emekli, aylık alan ) 18 yaş altı çocukları için başvuru yapmasına gerek yoktur sağlık yardım talebi onaylandığında otomatik olarak 18 yaş altı çocuklarının da sağlık sigortaları yapılır. 18 – 25 yaş arası öğrenci çocukları içinde yine başvuru yapmasına gerek yoktur buda otomatik olarak devreye girer. Anne ve baba için sağlık yardımı talebi alabilirsiniz.

2. Bakmakla yükümlü olan kişinin başvurusu için ise ( anne, baba, çocuk ) annenin yaptığı sağlık talebi her bir çocuk için ayrı olmalıdır. Ancak babanın yapacağı sağlık yardımı talebinde böyle bişey söz konusu değildir babanın yaptığı başvuru bütün çocuklar için geçerlidir.

Sağlık Yardımı Talebi Nasıl Alınır?

Sağlık yardımı talebi yapmak için öncelikle ilçenizde bulunan sosyal güvenlik kurumuna giderek kendiniz için veya 18 yaş altı çocuğunuz için başvuru yapmanız gerekmektedir. Tabi bunu e – devlet üzerindende halledebilirsiniz öncelikle herhangi bir PTT şubesine giderek kimlik numaranızla birlikte bir e – devlet şifresi alınız.

Ardından e – devlete girerek menüler kısmından e – hizmetler kısmına giriniz. Burada bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu ve Diğer Uygulamalar kısmından devam ediniz. Bu kısımda bulunan Sağlık Yardımı Talebi ve Taahhüt kısmına girerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Daha sonrada yine aynı yerden başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı