Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

18 Ocak 2021 Pazartesi 10:52:44

SGK Girişi Olan Herkesi ilgilendiriyor!

SGK girişi olan herkesi ilgilendiriyor. SGK tek seferde ödeme yapacağını duyurdu. Sosyal Sigortalar Kurumundan yapılan açıklamaya göre bu hafta ödemeler yapılacak. İşte detaylar..

Emeklilik şartları ne yazık ki herkes tarafından yerine getirilememektedir. Bu neden yüzünden vatandaşlar farlı çözüm önerileri aramaktadır.

  • Erken emeklilik,
  • Prim ödemelerini borçlanma ile tamamlamak,
  • Ödenmiş primleri geri almak bunlardan bazılarıdır.

Emekli olmak için sağlanması gerekli olan en büyük şartlardan biri de yaştır. Ülkemizde pek çok vatandaş erken yaşlarda sigortalı olmuştur. Bu da sigorta gün sayısının kısa süre içerisinde doldurulması anlamına gelmektedir. Gün sayısı dolmuş olmasına karşın yaş yüzünden emekli olunamaması da aynı sorundan kaynaklanmaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar bu bağlamda SGK ödemelerini toplu olarak alabilmektedir.

SGK’dan Toplu Para Ödemesi Almak Mümkün

Çalışanlar SGK toplu para ödemesinden talepleri çerçevesinde istifade edeceklerdir. Talepler ise yetkili birimler tarafından özel şekilde inceleme altına alınacaktır. Buradan da anlaşıldığı üzere her çalışanın toplu para iadesi almaları imkanlar kapsamında sayılmamaktadır.

Emeklilik pek çok çalışan için umut ışığıdır. Ancak bazı kesimler çalışma hayatlarına belli süreler ara vermektedir. Bu da çalışma hayatına geri dönüldüğünde emeklilik şansının azalmasına neden olmaktadır. Günümüz şartlarında acil nakit ihtiyaçları da olduğu için akıllara prim ödemeleri gelmektedir. Zira SGK, prim ödemelerini emeklilik sonrasında maaş olarak vermektedir. Emeklilik şansı kalmadığını düşünen çalışmalar bu ödemeleri öncesinden temin edebilmektedir.

Toplu Para Ödemesini Kimler Alabilecek?

SGK, toplu ödeme alım şartları konusunda resmi olarak açıklama yapmıştır. Oldukça net şekilde gerçekleştirilmiş olan açıklamalar sayesinde ödemeleri kimlerin alıp kimlerin alamayacağı nihayete kavuşmuştur. Bu bağlamda ödeme alabilecek kesimler arasında;

  • Emekli olmak için gereken yaşa gelmiş olmak,
  • SGK tarafından dul ya da yetim aylığına bağlanmamış olmak,
  • Sigortalı olarak çalışmak,
  • Yaş ve süre bakımından emeklilik şartlarını tamamlamış olmak,
  • Emekliliği prim yüzünden gerçekleşemiyor olmak yer almaktadır.

Şartları sağlayan vatandaşların toplu prim ödemeleri hesaplarına otomatik bir şekilde yatmayacaktır. Prim ödemelerini toplu olarak almak isteyenlerin açıklanacak şekilde başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurularda bireysellik esas alınacaktır. Bundan ötürü bir başkası yerine başvuru iletimi gerçekleştirmek imkanlar kapsamında bulunmamaktadır.

Toplu Para İadesi İçin Başvurular Nasıl Yapılacak?

Prim iadesi başvurusunda daha önce de altı çizildiği üzere bireysel olarak hareket edilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra başvuru sırasında bir dilekçe hazırlanması istenecektir. Daha öncesinden dilekçe konusunda bilgisi olmayanlara SGK personelleri gerekli desteği sağlamaktadır. Böylelikle dilekçe hazırlanması da teslimi de kısa süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

Bilindiği üzere 2020 yılında başlayan Covid-19 Salgını tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Salgının kontrol altına alınabilmesi adına kamu birimlerinde yeni mesai saatleri uygulanmaktadır. Vardiyalı olarak da çalışıldığı için işler daha yavaş ilerleyebilmektedir. Buna karşın vatandaşlar dilekçe teslimlerini halen şahsen SGK binalarından gerçekleştirebilmektedir.

Prim Ödemelerini Toplu Olarak Alanlar Yeniden Emekli Olabilecek Mi?

Vatandaşların prim ödemelerini toplu olarak almalarından sonra yeni bir süreç başlamaktadır. Çünkü acil nakit ihtiyaçları giderildikten sonra pek çok insanda emekli olabilme isteği yeniden vuku bulmaktadır. Bu da akıllara toplu prim ödemesi alanlar yeniden emekli olabilir mi sorusunu getirmektedir. Devlet ilgili birimleri bu gibi konular hakkında da resmî açıklamalara imza atmaktadır.

Prim ödemelerini toplu olarak alan vatandaşların emeklilik ihtimalleri tamamen yitmiş değildir. Zira bu tür kişiler yeniden sigortalı bir iş sahibi olabilmektedir. Üstelik bu kişilere özel olarak ihya sistemi devreye sokulmaktadır. İhya sistemi sayesinde bireyler mevcut primlerini içeriklere ekleyebilmektedir. Düzenli ödeme planlarına uyulması halinde toplu prim alınması emekliliğe engel olmamaktadır. Bu kişiler de rahatlıkla emekli olabilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı