Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

19 Ocak 2021 Salı 22:32:22

SGK’dan Flaş Açıklama! Bağkur ve SSK’lılara Zam Yapılacak! Hesapları Kontrol Edin

SGK’dan flaş açıklama! SGK’dan Bağkur ve SSK’lıları ilgilendiren zam haberi geldi! SGK salgın kapsamında çalışmalarına ara veren kurumlardan biri değildir. Kurum gerek çalışanlar hakkında gerekse emekliler hakkında yeni açıklamalar yapmayı devam ettirmektedir.

Resmi internet sitesinden gelen açıklamalar;

  • İkramiye,
  • Tazminat,
  • Zam,
  • Erken emeklilik gibi başlıklar üzerinden verilebilmektedir.

Üstelik artık dilekçeye bağlı ilerleyecek olan işlemlerde kuruma gitme zorunluluğu da ortadan kaldırılmıştır. Zira pek çok işlemin talebi online sistemler üzerinden rahat bir şekilde alınabilmektedir. SGK, gerçekleştirmiş olduğu son açıklamalarında zam konusunda meydana gelen yeniliklere yer vermiştir.

Zam Kimlere Yapılacak?

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmanın pek çok farklı artısı bulunmaktadır. Üstelik sigortalı çalışma artıları sadece çalışana değil çalışanın yakınlarına da fayda sağlamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı olarak çalışırken vefat etmiş kişilerin yakınlarına aylık bağlamaktadır. Herhangi bir ekstrem durum olmadığı sürece yakınlıktan kasıt;

  • Anne
  • Baba
  • Çocuk şeklinde açıklanmaktadır.

Vefat eden kişilerin yakınlarına aylık bağlandığı için herhangi bir ek geçim sıkıntısı olmasının önüne geçilmektedir. Talep çerçevesinde bağlanan aylıklarda inceleme usulüne göre hareket edilmektedir. SGK tarafından doğrulanan haber bu aylıkların 2021 yılında zamlı olarak verileceği yönündedir. Dul ve yetim aylığı alanların zam oranları ise enflasyon değerlerine göre kesinlik kazanacaktır. Bu da alım gücüne zarar gelmemesi için gerekli görülmektedir.

Zam Oranları Nasıl?

Dul ve yetim maaşlarında farklı kıstaslar bulunmaktadır. Kişiler içlerinde bulundukları duruma göre maaş alımlarında farklı yüzdelerle karşı karşıya kalmaktadır. Kimileri maaştan %25 oranında pay alırken kimileri için rakamlar %75 şeklindedir. Her halükârda zam ana maaş tutarlarında kendini gösterecektir. Böylelikle dul ve yetim aylığı alanların 2020 yılına göre daha rahat etmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır. Gelen açıklamalar;

  • En düşük vefat aylıklarının 453 TL,
  • En yüksek vefat aylıklarının 5 bin 202 TL olduğunu göstermektedir.

Bahsedilen rakamlar kişilerin maaştan ne kadar yüzde aldıklarına göre şekillenecektir. Yüzdelik hesaplamaları ise inceleme yapılmasından sonra ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir haksızlık yaşanmaması adına yetkililer inceleme konusunda olabildiği kadar titiz şekilde hareket etmektedir.

Zam Ne Zaman Yatacak?

Zamlı maaşlar hakkında dul ve yetim aylıkları ne zaman yatacak konusu da önem arz etmektedir.  Genel maaş oranlarının değişim göstermesi farklı beklentilerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Pek çok insanın maaşlarını farklı zaman dilimlerinde alacaklarını zannetmeleri de aynı konu başlığı ile alakalıdır. Bunlara karşın böyle bir durum söz konusu değildir.

Emekli maaşlarının alım tarihlerinde de dul ve yetim aylıklarının alım tarihlerinde de değişim yaşanmamıştır. Vatandaşlar aylıklarını her zaman aldıkları tarihlerde hesaplarında göreceklerdir. Alım zamanlarında değişime gidilmesi halinde SGK buna özel açıklamalarda bulunacaktır. Ancak henüz tarihlerle alakalı bir değişim haberi gelmemiştir. Kulislerde de tarihlerin değişeceğine dair söylentiler bulunmamaktadır.

Zamlı Maaşlar Başvuru ile Mi Alınacak?

Dul ve yetim aylıkları 2021 yılı içerisinde zamlı olarak temin edilecektir. Maaş miktarlarında gidilen artış çerçevesinde geçim sıkıntılarının bir nebze olsun ortadan kalkması hedeflenmektedir. Ancak maaşların zamlı olarak çekilebilmesi için herhangi bir başvuru yapılmasına gereksinim duyulmamaktadır. Maaşlar hesaplara otomatik olarak daha yüksek şekilde yatırılacaktır.

Eşi ya da babası vefat edenler sadece aylık bağlatma aşamasında başvurularını iletmek zorundadır. Bu gibi durumlarda başvuruların bireysel şekilde yapılması çok önemlidir. Başvuru yapılacak olan kurum ise SGK olarak açıklanmaktadır. Kimlik belgeleri ile verilen dilekçeler başvuru olarak kabul edilmektedir. Ek belge istemlerinin olması durumunda ise kurum yetkilileri kişileri bilgilendirmektedir. Bazen bireylerden farklı formları doldurmaları istenebilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı