Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İş

13 Ocak 2021 Çarşamba 23:21:26

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankasından İhtiyaç Kredisi Çekenler Dikkat

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankasından ihtiyaç kredisi çekenlere kötü haber! Kamu bankalarından kredi çekenler için uyarılar geldi. İşte vatandaşın merakla beklediği Temel İhtiyaç Kredisi ertelenecek mi sorusu cevap buldu! İşte Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankasından kredi çekenlere o duyuru!

Temel ihtiyaç kredileri özellikle salgın döneminde büyük ilgi görmüştür. Bu bağlamda pek çok farklı banka kredi sistemlerini yenilediklerinin haberini vermiştir. Üstelik kredi sistemleri sadece kamu bankalarında değil özel bankalarda da yenilenmiştir. Ancak işleme öncelik eden bankalar olarak;

 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank
 • Vakıfbank isimleri verilmektedir.

Bahsi geçen kamu bankaları salgın döneminde ortaya çıkan nakit ihtiyacını kredilerle kapatmaya çalışmıştır. Üstelik salgına özel olarak hazırlanan sistem sayesinde vatandaşlar;

 • Düşük faiz oranları,
 • Borç erteleme artısı,
 • Yüksek vadeler gibi avantajlar üzerinden kredilerini kullanmışlardır.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir durum ise ihtiyaç kredisi çeken vatandaşların şok olmasına neden olmuştur. Zira pek çok vatandaş bankalardan gelen ödeme ihtarı ile sarsılmıştır.

Temel İhtiyaç Kredisi Çekenlere Kötü Haber Geldi!

2020 yılında patlak veren virüs salgını halen etkilerini devam ettirmektedir. Aşının tam manası ile etki göstermesi için de bir süreye daha ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Sayılan nedenler yüzünden ekonominin düzelmesi için de beklenmektedir. Bunlardan kaynaklı olarak ihtiyaç kredisi çekenler borçlarının erteleneceğini düşünmüşlerdir.

Devlet destekli olarak temin edilen temel ihtiyaç kredisinde 6 aylık bir erteleme artısı bulunmaktadır. Vatandaşlar böylelikle kredilerini temin ettikten sonra hemen borç ödemek zorunda kalmamaktadır. Ancak yeniden altı çizilen nedenler 6 ay sonrasında borçların yeniden erteleneceğinin zannedilmesine neden olmuştur. Ancak sayılan bankalar vatandaşlara ödeme ihtarında bulunan kısa mesajlar göndermişlerdir. Bu da pek çok kişinin kara kara düşünmesine neden olmuştur.

Kredi Borçları Yeniden Ertelenecek Mi?

Salgının devam etmesi yüzünden kredi çeken vatandaşlar henüz ödeme potansiyeli elde edememişlerdir. Hatta ödeme taleplerinin yinelenmesi halinde pek çok kişinin farklı bankalardan kredi çekmesi beklenmektedir. Böyle bir durumun gerçeklemesi ise ekonomik açıdan daha kötüye gidilmesi anlamına gelmektedir. Vatandaşlar;

 • Kredi borçlarının yeniden ertelenmesini,
 • Destek ödemelerinin devam etmesini,
 • Kredi faiz oranlarının düşürülmesini yeniden istemektedir.

Finansal İstikrar Kalkınma Planının devam etmesi erteleme sisteminin yeniden geleceğine dair olan umutların artmasına neden olmaktadır. Ancak resmî kurumlardan kredi borçlarının yeniden ertelenip ertelenmeyeceği konusunda bir açıklama yapılış değildir.

İlgili Talepler İletildi

Vatandaşların ertelemeyi yeniden istemelerinde işyerlerinin büyük bölümünün halen kapalı olması etkilidir. Çünkü hem işverenler hem de çalışanlar bu neden yüzünden eski refah düzeylerine erişim sağlamış değillerdir. Krediler de aynı nedenler yüzünden ödenememektedir. Kredi borçlarının ertelenmesi konusunda yapılan görüşmeler sonrasında Mart 2021 tarihinde karar kılınmıştır.

Verilen tarihler ilgili birimlere talep olarak iletilmiştir. Taleplerin görüşülmesi sonrasında olumlu yanıtların gelmesi pek çok vatandaşlın içini rahatlatacaktır. Zira vatandaşlar temel geçimlerini sağlamakta ve faturalarını ödemekte bile zorluk çekmektedir. Bundan kaynaklı olarak kredi borçlarının şimdilik ödenmesine imkânsız gözü ile bakılmaktadır.

Temel İhtiyaç Kredisinde Yenileme Olacak Mı?

 1. Faz Temel İhtiyaç Kredisi Paketi de ilgili birimlerin konu başlıklarından biri haline gelmiştir. İlk faz krediyi alan vatandaşlar büyük bir rahatlık elde etmişlerdir. Ekonominin de bir nebze olsun canlanması sağlanmıştır. Üstelik ilk faz krediye gönderilen talepler çok yüksektir. Sayılan nedenler yüzünden kredide ikinci faz paketlerin açıklanması isteklerini ortaya çıkarmıştır.
 • Yüksek vade oranlı,
 • Düşük faizli,
 • 6 ay ödeme ertelemeli kredi talepleri de merkezlere iletişmiş durumdadır.

Taleplerin iletilmesine karşın bankalardan herhangi bir yanıt alınamamıştır. Öncelikle bankalar geçmiş dönem kredi borçlarını tahsil etmek istemektedir. Yine de salgın döneminde bankalardan yeni bir kredi müjdesi gelmesi beklenmektedir. Resmî açıklamaların yapılması ile birlikte olumlu ya da olumsuz haberler vatandaşlara duyurulacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı