İşi Olmayanlara Devletten 2000 TL Destek Ödemesi Başladı! İşsizler faydalanabilir

İşi olmayan vatandaşlara devlet destekli 2000 TL nakit ödemesi yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurusunu yaptığı bu  sosyal yardım başvurusunda, devlet tarafından 2000 TL nakit

Ekonomi 05.06.2021 - 22:36 05.06.2021 - 22:39 Berkay Keskin

İşi olmayan vatandaşlara devlet destekli 2000 TL nakit ödemesi yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurusunu yaptığı bu  sosyal yardım başvurusunda, devlet tarafından 2000 TL nakit desteği iş bulunana kadarki süre içinde masraflarınız için ödenecek. 

Devlet tarafından ödenecek olan yardım paralarından birisi de devlet destekli işi olmayan ve iş arayan kişilere verilen destek ödemeleri olmaktadır. Daha önceki yıllarda 900 TL destek olarak verilen bu yardım parası, şimdilerde ise 2000 TL'ye kadar ödenmektedir. Bunun nedeni ise ülkemizin yaşamış olduğu pandemi dönemidir. Pandemi döneminde ihtiyacı olan kişilere iş bulabilmeleri için ve hayatını devam ettirebilmeleri için 2000 TL ödeme verilecek. 

İş gücünü teşvik etmek için verilecek olan bu destek ödemelerinde, 2.5 milyondan fazla kişiye destek verileceği de açıklandı. İstihdam yardımı olarak verilen bu yardım parasında, sosyal yardım adı altında 2000 TL'ye kadar destek verilecektir. 

İş Arayan Kişilere Devlet Destekli Ödeme

Sosyal yardım adı altında verilecek olan bu yardımları alabilmeniz için sosyal yardımlaşma kaydınızın olması ve İŞKUR üzerinde işsiz olarak hesabınızın bulunması gerekiyor. İŞKUR üzerinden hesap oluşturduktan sonra da bu desteğe başvuru yapabilirsiniz. Muhtaç durumda olan ve işsiz olan kişiler hem pandemi desteği hem de iş arama desteği alacaklardır. 

İŞKUR üzerinden bu desteği alıp, işe başlayan vatandaşlarımız ise, sağlık yardımlarından ve eğitim yardımlarından almaya da devam edecektir. 

İş Verenlere Destek var mı?

İş başvurusu yapacak ve iş arayan kişiler için verilen bu destek, ayrıca projelere uygun olan iş verenlere de destek olarak nakit yardımı verilmektedir. Kişi işe başlamadan önce hane geliri, asgari ücretin 3/1'i kadar ise ve sosyal yardımlaşma alıyorsa, bu kişilerin İŞKUR aracılığı ile iş bulması durumunda sigorta primlerini İŞKUR ödeyecektir. 

İstihdam Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstihdam yardım başvurusu, belediyelerin sosyal yardımlaşma bölümlerine giderek, veya İŞKUR kurumlarına giderek başvuru yapılmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra e-devlet sitesi üzerinden İŞKUR yardım parası sorgulamasını yapabilirsiniz. E-devlet sitesine giriş yaparak, başvurunuzu sorgulamak için e-devlet şifrenize ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi olan kişiler, giriş yaparak olmayan kişiler ise PTT üzerinden 4 TL vererek şifrelerini alabilmektedirler. Verilen bu yardım parası, sadece muhtaç durumda olan kişilere verilmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@