İskoçya'da bölgesel yönetimin yeni başbakanı seçilen Hamza Yusuf, göreve başladığı ilk gününü ailesiyle birlikte geçirdi.

Yusuf, Başbakanlık resmi konutu Bute House'da çekilen fotoğraflarını paylaşarak özel anlarını takipçileriyle paylaştı. Böylece, İskoçya'nın ilk Müslüman Bölgesel Başbakanı olan Yusuf'un göreve başlama süreci ve ailesiyle geçirdiği ilk günü kamuoyunun ilgi odağı oldu.

Başka bankada bu faiz oranı yok! En düşük faizle aylık 366 TL ödeme Başka bankada bu faiz oranı yok! En düşük faizle aylık 366 TL ödeme

İskoçya Ulusal Partisi'nin (SNP) lideri ve İskoçya'nın yeni Başbakanı Hamza Yusuf, ülkenin ilk Müslüman milletvekili olan Bashir Ahmad'ın eski asistanı olarak parlamentoya girdi. Yusuf, 2011'de 26 yaşındayken SNP'den ülkenin en genç milletvekili seçildi ve daha sonra uluslararası kalkınma bakanı olarak atandı.

2016'da ulaştırma, 2018'de adalet ve 2021'de sağlık bakanı oldu. Buna ek olarak, İskoçya'nın ilk Müslüman Başbakanı olan Yusuf, resmi konut Bute House'daki ilk gününde ailesine namaz kıldırdı ve bu anı fotoğraflarla paylaştı.

Yusuf, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,

"Ailem ve ben bugün parlamentoda yapılan oylamanın ardından Bute House'daki ilk gecemizi geçiriyoruz. Birlikte iftardan sonra adet olduğu üzere aileme namaz kıldırdığım özel bir an" şeklinde ifade etti.

Bir sonraki paylaşımında İngiltere Başbakanı olan Rishi Sunak ile görüştüğünü de ekleyen İskoçya'nın yeni başbakanı Yusuf, "İskoçya halkının ve parlamentosunun demokratik isteklerine Birleşik Krallık hükümeti tarafından saygı gösterilmesi gerektiğini açıkça ifade ettim" diye ekledi.

İskoçya Ulusal Partisi liderliği için Şubat ayında yapılan seçimlerde, oyların %52'sini alarak seçilen Hamza Yusuf, İskoçya tarihindeki ilk Müslüman Başbakanı olarak görevine başladı.

Aynı zamanda, ülkenin en genç milletvekili ve ilk Müslüman bakanı unvanlarını da elinde bulunduran Yusuf, kampanya sürecinde eşcinsel evliliklere ve kürtaj hakkına karşı çıkmış ancak LGBT haklarını savunacağını ifade etmişti. Pakistan kökenli Yusuf, göreve başladıktan sonra yaptığı açıklamada İskoçya'nın bağımsızlığına kararlı olduğunu belirtti ve "Biz bunu sağlayacak nesil olacağız" demişti.