Her sene İşkur tarafından yapılan TYP ilanları bu sene biraz geç açıklandı. Beklenen rakam bir milyon civarında olmasına rağmen 1.5 milyon kişinin alınacak olması da şaşırttı.

112 çağrı merkezi personel alımı 2022! İçişleri Bakanlığı en az lise mezunu 112 çağrı merkezi personel alımı şartları 112 çağrı merkezi personel alımı 2022! İçişleri Bakanlığı en az lise mezunu 112 çağrı merkezi personel alımı şartları

Maaş beklentisinin de 5.000 TL olması bekleniyor. Bu süreç içerisinde görevlendirilecek olan personel arasında okul temizlikçileri, güvenlik görevlileri de var!

Peki ama başvuru nasıl yapılır? Detaylara nasıl göz atılır? Tüm bilinmeyenleri sizin için araştırdık. 

TYP Nedir? Nasıl Başvurulur?

TYP, kamu personeli alım ilanları arasında en sık aralıklarla yapılan alım olarak dikkat çeker. Tek seferde tüm illerde aynı anda alım yapılır. Toplum yararına program olarak ön plana çıkan typde başvurular nereden yapılmakta? Süre tam olarak ne kadar? Kimler başvurabilir? Tüm bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık. 

İş Kolları Neler?

Şu ana kadar düzenli olarak alımlar yapılan bu program çerçevesinde 2 milyona yakın vatandaş faydalanmıştır. Alımlar daha çok okul güvenliği, çevre temizliği, güvenlik görevlisi gibi alanlarda yapılmakta.

Süre 9 Aya Düşürüldü

Daha öncesinde hatırlarsanız toplum yararına program çerçevesinde iki senelik çalışma süresi bulunmaktaydı. Bu süre 9 aya düşürüldü. Daha fazla kişinin bu programdan yararlanarak toplum yararına hizmet vermesi için sürenin 9 aya düşürüldüğü belirtilmektedir. 

Programdan Kimler Yararlanabilir?

Bu programdan yararlanmak için en az 1 aydır işsiz olma şartı aranmaktadır. Tabii ki bu durumun bazı istisnaları olduğunu da belirtmek gerekir. Örneğin isteğe bağlı olarak sigorta primi yatıran kişilerin de bu programdan yararlandıklarını belirtmek gerekmektedir. 

Ayrıca devam zorunluluğu olmayan okulların öğrencilerinin de bu programdan yararlanabildiklerini hatırlatmış olalım. 

Orman ve Tarım İşçileri de Başvuru Yapabiliyor

Bu programdan yararlanmak için orman ve tarım işçilerinin de başvuru yapabildiğini belirtelim. Sadece internet üzerinden yapılan başvurulara dilerlerse tarım çalışmaları yapan kişilerde başvurularını tamamlayabilirler. 

Bunun dışında, açık öğretim öğrencilerinin de bu şekilde başvuru yapmalarının önünün açıldığını söyleyebiliriz. 
Bir de tek haneden yalnızca bir kişinin bu programa başvuru yapabileceğinin de altını çizmiş olalım. Tarım işçileri ile birlikte aynı evde yaşayan kişiler arasından sadece bir kişinin başvuru yapması mümkün olmaktadır. 

Başvurular Nasıl Yapılır

Toplum yararına programa hızlı bir şekilde başvuru yapmak için, öncelikle işkurun internet adresine giriş yapmanız yeterli olacaktır. İşkur e şubeye giriş yaptıktan sonra typ başvuru modülüne geçiş yaparak başvurunuzu hızlı bir şekilde tamamlamanız mümkün olur. 
Her sene milyonlarca kişinin alındığı typ hizmetinden siz de yararlanmak için burada bulunan bilgileri doldurarak hızlı bir şekilde başvurunuzu tamamlamanız mümkün olacaktır.

İzin Süresi de Kısaltıldı

Bu program kapsamında geçtiğimiz yıllarda 14 gün olan ücretsiz izin hakkı 5 güne düşürüldü. İzin almak ve diğer seçeneklere ulaşmak için de çalıştığınız kurum amiri ile görüşmeniz gerekmektedir.