Koronavirüsün etkisi ülkemizde görülmeye başladığı andan itibaren işsizlik rakamlarında da doğru orantıda bir artış yaşandı. Virüsün yayılmaması için alınan önlemler ne yazık ki milyonlarca vatandaşı işinden etti. İşten çıkarma yasağına ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte gevşetilen önlemlere rağmen halkımızın büyük bir çoğunluğu hala işsiz. Ancak devletimiz, hem işverenlerin yeni istihdam sağlaması için teşvik veriyor hem de işinden olan vatandaşların bir süre daha geçimini sağlayabilmesi için işsizlik maaşı bağlıyor.

2021 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

Çalışanın son 4 aylık brüt ücretin günlük ortalamasının yüzde 40’ı kadar olan işsizlik maaşı günlük olarak hesaplanmakta ve aylık olarak ödenmektedir. Kişinin aldığı günlük brüt kazançlar da son 4 aylık kazancına göre belli olmaktadır. Bu bağlamda; son 4 ayda asgari ücretle çalışan kişilere 1.420,14 liralık, 4.100 TL ile çalışan kişilere 1.627,55 liralık, 7.500 TL ile çalışan kişilere de 2.840,28 liralık işsizlik maaşı verilir.  

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY YATAR?

İşten çıkarılan bir çalışana bağlanacak olan işsizlik maaşının verileceği süre, o kişinin işsizlik sigortasının yatırıldığı gün sayısı ile doğru orantılıdır. Yani bir kişinin işsizlik sigortası ne kadar uzun süre yattıysa işsiz kalınca da o kadar uzun süre maaş alabilir. Örnek vermek gerekirse; 

İşten ayrılmadan önce 600 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ve tüm işsizlik sigorta primleri ödenmiş olan kişilere 6 ay boyunca işsizlik maaşı yatırılır. 900 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigorta primleri ödenen kişiler işsizlik maaşını 8 ay boyunca alabilirken 1080 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigorta primleri tam ödenmiş kişiler de 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI

İşsiz kalan kişinin işsizlik maaşı alabilmesi için karşılaması gereken bazı şartlar vardır. Öncelikle başvuru yapan kişinin herhangi bir kusur işlemediği halde işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Bununla birlikte, işten çıkarılmış olan vatandaşın, işten ayrılmadan önceki 4 ayın sigorta primlerinin tamamen yatırılmış olması zorunludur. Son olarak, işten kovulan kişi, işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a bizzat giderek veya elektronik ortam üzerinden başvuru yapmalıdır. 30 günü aşan kişilerin işsizlik maaşı alması mümkün değildir. 

İŞSİZLİK MAAŞINA NASIL BAŞVURULUR?

İşsizlik maaşı başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. Başvuracak vatandaşların öncelikle bir e-Devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmaması halinde, kişiler kendilerine en yakın PTT şubesine giderek ücretsiz bir şekilde şifre alabilir. Şifreyi aldıktan sonra TC kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılır. Ardından, arama çubuğuna İşsizlik Ödeneği Başvurusu yazılır. Açılan sayfada istenen bilgileri doldurarak işsizlik maaşı talebinizi İŞKUR’a iletebilirsiniz. Bunun yanı sıra İŞKUR’a giderek yüz yüze de başvuru yapmak mümkündür. 

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

İşsizlik maaşına bizzat başvuru yapacak olan kişilerden bazı belgeler istenmektedir. Bunlar; 

-TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
-İşten ayrılış bildirgesi
-İşsizlik maaşı başvuru dilekçesi
-İşsizlik maaşı başvuru formudur. 

İŞSİZLİK MAAŞI SORGULAMA

İşsizlik maaşı almak için talebini ilgili kuruma ileten vatandaşlar, başvurularının onaylanıp onaylanmadığını e-devlet’te arama çubuğuna “İşsizlik Ödeneği Ödemesi” yazıp kontrol edebilir.