İşkur Binlerce Kişiye Asgari Ücret Ödemesi Yapıyor! Çalışmanıza Gerek Yok Başvuru Yapan Alıyor

İşkur'dan binlerce kişiye müjde gibi duyuru geldi! Türkiye İş Kurumu (İşkur) binlerce kişiye 12 ay boyunca asgari ücret ödemesi yapacak.

Ekonomi 04.09.2021 - 11:07 04.09.2021 - 11:07 Berkay Keskin

Kota dolmadan başvuru yapan İşkur'dan asgari ücret alabilecek. Peki şartlar neler? İşkur'dan kimler asgari ücretle maaş alabilir? İşkur'dan binlerce kişiye asgari ücret maaş desteğinin tüm detayları haberimizde sizlerle...

Son dönemde yaşanan Koronavirüs pandemisiyle birlikte düşen istihdama, Türkiye İş Kurumu'ndan (İŞKUR) destek müjdesi geldi! İşkur, geçmişte olduğu gibi bugün de istihdama destek müjdesiyle vatandaşa aylık asgari ücret ödemesi yapıyor. İşkur tarafından açılan yeni kurslar ve çeşitli programlar çerçevesinde binlerce kişi çalışmasa dahi asgari ücret alıp sigortalı olabiliyor. İş arayan ve işvereni bir araya getiren oluşumuyla İşkur, Toplum Yararına Program (TYP) ile binlerce kişiye asgari ücret ödemesi yapacak! Tam 1 yıl (12 ay) boyunca Asgari ücret alabilirsiniz. Peki İşkur TYP programlarına başvuru nasıl yapılır? İşkur TYP kimler katılabilir? İşkur TYP ne kadar maaş veriliyor? Ne kadar süreyle veriliyor? Tüm bu soruların yanıtları ve İşkur'dan asgari ücret maaş desteğine ilişkin tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.

İşkur'dan Asgari Ücret Maaş Müjdesi! Başvurular Başladı

Geçmişte olduğu gibi içinde bulunduğumuz zorlu pandemi şartlarında da istihdamı desteklemeye devam eden Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), yeni toplum yararına programları ile binlerce kişiye asgari ücretle maaş imkanı sunuyor. Toplum Yararına Programlar olarak bilinen İşkur TYP ile programa katılanlar tam 12 ay boyunca her ay asgari ücret alabilecekler. Üstelik programa katılanlar sigortalı statüsünde olacaklar. İşkur TYP'ye yalnızca iş arayan yani işsiz vatandaşlar başvuruda bulunabiliyor. İşkur, istihdama destek adına iş arayan vatandaşlara sunduğu TYP programları ile bu kişileri çalışma hayatına da adapte etmeyi hedefliyor. Çalışma alışkanlığının ve disiplininin kazanılması planlanıyor. Ayrıca işsiz vatandaşlar İşkur TYP ile asgari ücretle maaş alarak ekonomik açıdan da bir nebze olsun rahatlıyorlar.

İşkur geçmişte olduğu gibi bugün, 2021 Ağustos ve Eylül ayları itibariyle de çeşitli TYP Programları açmaktadır. İşkur 81 il genelinde; çevre temizliği, çevre düzenleme, park düzenlemesi, ağaçlandırma ve orman bakımı, kamusal altyapı yenilemeleri vb. daha pek çok kategoride ve iş alanında TYP programları açarak binlerce kişiye asgari ücretle çalışma imkanı sunmaktadır. 

İşkur TYP Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Katılabilir?

İşkur TYP programlarına katılabilmek ve 12 ay boyunca asgari ücret seviyesinde maaş alıp sigortalı olabilmek için başvuru şartı bulunmaktadır. Başvurular için de bir takım şartlar aranmaktadır. Bu çerçevede; İşkur TYP programlarına katılabilmek için öncelikle İşkur şubelerine müracaat ederek iş arayan kaydı yaptırmanız gerekmektedir. İşkur kaydının yanı sıra 18 yaşını tamamlamış olmak, SGK'dan emekli veya malul aylığı almıyor olmak, öğrenci olmamak gibi bir takım şartlar da aranmaktadır. 

TYP Programları İle 12 Aya Kadar Asgari Ücretle Maaş Desteği

İşkur bünyesinde açılan TYP programları ile en fazla 12 aya kadar katılım sağlayarak bu 12 ay boyunca asgari ücretle maaş alabilirsiniz. Her iş arayan vatandaş, söz konusu TYP programlarına en fazla 1 kez müracaat edebilmektedir. İşkur TYP programlarının iş alanına göre kurs süreleri 6 ay, 9 ay ve 12 ay olarak belirlenebilmektedir. Genel olarak 9 aylık TYP program süresi bulunsa da bazı programlar 12 aya kadar uzatılabilmektedir.

İşkur, TYP programı süresince katılımcılara her ay asgari ücret üzerinden maaş ödemesi yapmaktadır. Bu çerçevede her katılımcı 2021 yılı içinde katıldığı typ kursunda aylık 2.824 TL ödeme alabilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@