Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden çeşitli kurumlarda çalıştırılmak üzere binlerce kişinin işe alım süreci başladı.

İhtiyaca göre her kuruma farklı şartlarda çalıştırılmak üzere alımlar başladı. Vatandaşlar hangi kuruma kaç kişi alacağını araştırmaya başladı. İşte detaylar…

Binlerce vatandaş İŞKUR’ un yapacağı alımı yakından takip etti. Bu kapsamda hemen hemen devletin her kurumuna binlerce İŞKUR çalışanı alınacağı belirtildi. Bu haberin ardından vatandaşlar hangi kuruma kaç kişi alacağını araştırmaya başladı. Ayrıca dikkat edilen bir diğer önemli konu da işe alınacak kişilere ne kadar maaş verileceği de oldu. 

İŞKUR’ dan Büyük Hamle!

BNP Paribas Cardif, Sigorta Haritaları Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor BNP Paribas Cardif, Sigorta Haritaları Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor

Ekonomik olarak hem küresel alanda hem de ulusal olarak ekonomik krizin yaşandığını ifade edebiliriz. Hem ABD hem Avrupa ülkeleri hem de Türkiye enflasyon ile mücadele etmeye devam ediyor. AB üyesi ülkelerde enerji fiyatlarının artması ile sıkıntıların ortaya çıktığını ifade edebiliriz. Aslında bunun temeline indiğimiz zaman Avrupa’ nın Rusya’ nın Ukrayna’ ya askeri müdahalede bulunması sonucu ortaya çıkan savaşa karlı Rusya’ ya yaptığı ekonomik yaptırım olduğunu ifade edebiliriz. Böyle bir durumda Rusya’ da Avrupa’ nın enerjisini birkaç günlüğüne kesmişti. Bunun ardından da enerji fiyatlarında yükselişin olduğunu belirtebiliriz. 
Küresel olarak yaşanan ekonomik krizin etkilerini Türkiye’ de de görüyoruz. Böylesi bir ortamda son zamanlarda işsizlik gibi hemen hemen her ülkede olan sorunun belirginleşmesi daha da can sıkıcı olabiliyor. Buna çözüm olarak İŞKUR her alanda ciddi alımların olacağını bildirdi. Bu bağlamda her kurumda ciddi oranda alımların yapılacağını ifade edebiliriz. Dolayısı ile binlerce işsiz insan gelen bu haber ile umutlanıp detaylara bakmaya başladı. 

Her Kuruma Binlerce Alım Başladı! Hangi Kurum, Kaç Kişi Alacak ve Maaş Ne Kadar?

İŞKUR’ dan çeşitli kurumlara alımların başladığı bu süreçte insanlar detayları araştırmaya başladı. Belirtilen alımlar kapsamında hangi kurumda kaç kişinin çalışacağı ve maaşlarının ne kadar olacağı merak konusu oldu. KPSS şartı aranmadan birçok kişi kurumlarda çalışabiliyor. Ayrıca 17 Ekim 2022 tarihinde özel sektörde çalıştırılmak üzere Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ilan yayımladı. Bu bağlamda 115 bin kişiden daha fazla personel alınacağı belirtildi. Peki insanlar nasıl başvuracak diye sorulsa: e- Devlet üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. Burada giriş yapılmasının ardından öz geçmiş yapılacak ve başvurular gerçekleştirilebilir. 
İŞKUR’ a başvuracak kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlara baktığımız zaman 18 yaş üzerinde olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca en az ilköğretim mezunu, herhangi bir sağlık sorunu olmayan, adli sicil kaydının bulunmayan, vardiyalı çalışabilecek ve çalışanların iletişim becerisinin yüksek olan kişiler başvurabilir. 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında 26 farklı şehirde işçi alımı gerçekleştirecek. KPSS şartı aranmadan İŞKUR Toplum Yararına Programlar (TYP) ile 1. 137 işçi alacağını belirtti. Bu bağlamda alınan işçiler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na KPSS olmadan başvurabilecek. TYP üzerinden ilanlara başvuru yapan adaylar noter kurası çekilerek belirlenecek. Kura çekilişinden sonra göreve başlamaya hak kazananlar belirlenecek ve kadro dağılımı gerçekleşecektir. 

İŞKUR ayrıca en az lise mezunu 1. 850 güvenlik görevlisi alacağını da belirtti. Güvenlikler silahlı ve silahsız olmak üzere istihdam edilecek. Öte taraftan en az ilkokul mezunu 6.000 TL maaş ile 3.707 temizlik görevlisi alınacağı da belirtildi. Türkiye’ nin çeşitli şehirlerinde kamu kurumlarında ve özel sektörde istihdam edecek kişilerin en az ilköğretim mezunu olma koşulu bulunuyor. Ayrıca 9 bin TL maaş ile İŞKUR bekçi alımı da gerçekleşecek.