İŞKUR Duyurdu: 3 Bin 450 TL’lik İŞKUR Desteği Başladı, Son Dakika, Herkese Ödenecek!

İŞKUR Duyurdu: 3 Bin 450 TL’lik İŞKUR Desteği Başladı, Son Dakika, Herkese Ödenecek! İŞKUR üzerinden kayıt yaptığınız taktirde, İŞKUR sizin için çeşitli destekler vermektedir. İşte detaylar...

Ekonomi 15.09.2021 - 20:23 15.09.2021 - 20:23 Vural Pars

İŞKUR üzerinden kayıt yaptığınız taktirde, İŞKUR sizin için çeşitli destekler vermektedir. Bunların bazıları, işsizlik maaşı, eğitim harçlığı ve meslek eğitim kurslarıdır. İŞKUR’da 7 adet kurs bulunmaktadır bu kurslardan bir tanesine katıldığınız zaman size her ay para ödemesi yapılmaktadır.

Destek ödemesi olarak sunulan bu avantajlar bütün vatandaşlar için geçerlidir, çalışıp çalışmama gibi bir şart olmamaktadır. Bu ödemeler günlük 115 TL ve aylık ise 3.450 TL olmaktadır. İŞKUR’da bulunan bu kurslara katılmak isteyen herkes katılabilir ancak bazı şartları bulunmaktadır, bunlardan bir tanesi 15 yaşından büyük olmak diğeri de İŞKUR kaydı bulunma şartıdır.

10 Ay Destek Maaşı

Herhangi bir işte çalışmıyor ve işsizlik maaşı almak istiyorsanız, bunun şartı ise son 3 sene de minimum olarak 600 gün prim sahibi olmanızdır. Bunun yanı sıra işsizlik maaşı ödenen diğer husus 120 iş gününde iş akdi hâlâ devam ederken işten çıkarılan kişilerdir. Verilen bu işsizlik maaşları bazen 6 ay bazen ise 10 ay süre ile verilmektedir, bu çalışma sürelerine göre değişiklik göstermektedir. İŞKUR tarafından verilen bu maaşlara yalnızca damga vergisi kesilmektedir.

son-dakika-is-arayanlar-dikkat-meslek-ogrenene-gunde-108-tl-harclik1

İşsizlik Maaşları Ne Kadardır?

Bu yıl belirlenmiş olan asgari ücret tutarına göre işsiz olan kişilerin ellerine 1.420 TL ve 2.480 TL arasında bir para geçmesi gerekmektedir. Bu söylediğimiz tutarlardan en düşük maaş miktarı olan 1.431 TL’dir, en yüksek olan ise 1.862 TL’dir. İŞKUR’da bulunan meslek eğitim kurslarının ödemeleri ise şu şekildedir; iş garantisiz olanlar 35 TL, iş garantili olan ve sanayi kursları 70 TL, geleneksel meslekler ise günlük 45 TL almaktadırlar.

Eğer işbaşı programından yararlanmak istiyorsanız bunlarda ise geleceğin meslekleri 115 TL, öğrenci olanlar 81 TL ve işsiz olup işsizlik ödeneği alanlar 54 TL olarak bilinmektedir, genel tutaralar ise 108 TL’dir. İŞKUR üzerinden kayıt yaptırdığınız taktirde işbaşı eğitim programına katılmanız mümkündür tabi bunun için işsiz olmalısınız. İşbaşı eğitimleri haftalık olarak 45 saat aylık ise 26 gün olarak uygulanmaktadır, bunun dışında iş arayan kişilere de 108 TL gibi bir tutar ödeme yapılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@