14 milyon emeklinin sadece yüzde 2-3’ü aldığı aylıkla geçinebildiği İŞKUR’un verileri ile de göze çarptı.

İŞKUR’un haziran ayı verilerine göre 50-65 yaş ve üstü grupta iş arayanların sayısı 164 bin 662’den 192 bin 205’e yükselirken rakamlar ise düşündürücü olduç

Kirasını ödeyemeyen emeklilerin çocuklarının yanına taşınmasına başlaması ile ayrı bir sosyolojik sorun başlarken, yaşanılan ekonomik yıkımın da ciddi bir göstergesi oldu.

Türkiye’deki 14 milyon emeklinin 8 milyonunun açlık sınırı altında ücret aldığı sçylenirken 7 milyon emeklinin ise gündelik işlerde çalıştığı ortaya çıktı.

Sokakta mendil satan, pazarda limon satan, bulaşıkçılık yapan, çocuk bakan yaşlılara bakınca da açıkça görüleceği üzere emeklilerin hayat mücadelesi gün geçtikçe zorlaşıyor.

Emeklilikten sonra çalışacak olanlar dikkat - Güncel Ekonomi Haberleri

Bununla birlikte Haziran 2022 itibarıyla İŞKUR’a iş başvurusu yapan emekli sayısını açıklaması da durumun resmi boyutunu gözler önüne serdi.

Açılanan rakamlara göre Haziran 2022 itibarıyla 50 yaş ile 65 yaş üstü grupta iş arayanların sayısı 192 bin 205’e yükselirken geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu sayının 164 bin 662 kişi olduğu gözlemlendi.

Dikkat eken ise listedeki emeklilerin 14 bin 391’i son bir ay içinde iş başvurusu yapması olurken daha da dramatik olan 65 yaş üstünde iş arayanların sayısı da hızla artması oldu.

Emeklilerin sadece yüzde 2-3’ü aldığı emekli aylığıyla geçinebildiği açıklanırken bu oran ciddi bir kesimin  resmen hayatta kalma mücadelesi verdiği anlamına geliyor.

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz emekli ve memurlara verilen son zamların  bir maaş artışı olmaktan çıktığını sadece enflasyon farkından ibaret olduğunu söylerken “Biz bu bayramı bayramlaşmama günü ilan ediyoruz. Emekli torununa bayram harçlığı veremez duruma geldi” dedi.

Cumhuriyet' konuşan Cengiz Yavuz'un dikkat çeken cümleleri şöyle oldu;

Emekliler 'istemese de' çalışıyor | Piyasalar Haberleri

- Zam yağdığı, hiperenflasyonun yaşadığı bu ortamda temmuzda verilen maaş farkı bir zammış gibi yansıtılıyor. Bu aklımızla dalga geçmektir. Bu bir ücret zammı değil kanuni zorunluluktur.

- Açlık sınırının 6 bin 500 TL olduğu bir ortamda emekli 3 bin 500 TL aylıkla sefalete terk ediliyor.

- 7 milyon emekli ya ikinci bir işte çalışıyor ya da iş arıyor. Bunların tamamına yakını kayıtdışı. Ya bir kırathanede bardak yıkıyor ya ayakkabı boyuyor ya mendil satıyor ya çocuk bakıyor.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

- Son dönemlerde çok sık yaşıyoruz çekirdek aile kavramı ortadan kalktı. Emekliler kiralarını ödeyemedikleri için çocuklarının yanında sığıntı olmaya başladılar. Bedensel rahatsızlıkları olan emekliler sığıntı olmanın getirdiği yükle psikolojik sıkıntılar da yaşamaya başladılar.