İŞKUR’dan işsiz kişilere müjdeli haber! 1420 TL düzenli ödeme yapılıyor, başvuru için süre sınırlaması var. Sigortalı olarak bir işte çalışan ve kendi isteği dışında İşten çıkarılan vatandaşlar bildiğiniz üzere işsizlik maaşı alabiliyor. İŞKUR tarafından düzenli olarak bağlanan bu maaş birtakım kurallar doğrultusunda ödemiyor. Devletin verdiği ödenekten faydalanan vatandaşlar işsiz kaldıkları ve iş aradıkları süreyi Bu sayede daha rahat bir şekilde geçirme imkanı buluyor. İŞKUR'dan işsizlik ödeneği alabilmek için birtakım şartları da yerine getirmek gerekiyor. Peki İşsizlik maaşı nasıl alınır? işsizlik maaşı başvuru şartları nelerdir? işsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak bir işyerinde sigortalı şekilde çalışan vatandaşlar kendi istekleri dışında işten çıkarılmaları halinde işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşı ödeneği çalışanların maaşlarından kesilerek oluşturulan bir ödenek olarak biliniyor. İşsiz kalan vatandaşların iş aradıkları ya da işsiz oldukları sürece daha rahat geçirmelerini sağlayan bu ödenek İŞKUR tarafından her ay Düzenli bir maaş olarak ödeniyor. Ancak İşsizlik maaşı alabilmek için vatandaşların başvuru yapmaları gerekiyor. Peki İşsizlik maaşı nasıl alınır? işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? hangi durumlarda işsizlik maaşı kesilir?

iskurdan-issiz-kisilere-mujdeli-haber-1420-tl-duzenli-odeme-yapiliyor-basvuru-icin-sure-sinirlam-1

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

2021 yılında güncel işsizlik maaşını yukarıda sizlere belirtmiştik. İşsizlik maaşını almak için en önemli şart kişinin kendi isteği dışında işsiz kalması. Yani iş veren tarafından haksız sebepler nedeniyle işten çıkarılması. Kendi rızası ile işten ayrılan ve istifa eden kişiler işsizlik maaşı alamaz. Ya da işçinin kusuru nedeniyle işten çıkarılması da işsizlik maaşı verilmesine engel oluyor. İşçinin işten ayrıldıktan sonra işverenin yaptığı bildirimde işten çıkarılma nedeninin kesin olarak belirtilmesi gerekir. Başvuru şartları ise şu şekildedir;

İşten çıkarılmadan önce sigortalı olarak aralıksız 120 gün çalışmış olmak.

Son 3 yıl içinde 600 gün işsizlik primi ödemiş olmak.

İş akdinin feshedilmesinden sonra en geç 30 gün içinde işsizlik maaşı için İŞKUR’a başvuru yapmış olmak.

iskurdan-issiz-kisilere-mujdeli-haber-1420-tl-duzenli-odeme-yapiliyor-basvuru-icin-sure-sinirlam-2

HANGİ DURUMLARDA İŞSİZLİK MAAŞI KESİLİR?

İşsizlik maaşı ödemeleri bazı durumlarda kesilebiliyor. İŞKUR tarafından bulunan işi herhangi bir neden göstermeden reddetmek, işsizlik maaşı alan kişinin sigortasız olarak çalıştığını tespit edilmesi, İşsizlik maaşı aldığı sırada emekli olması ya da yaşlılık aylığı almaya başlaması, İŞKUR tarafından Talep edilen belge ve bilgilerin zamanında teslim edilmemesi ve İŞKUR tarafından önerilen mesleki eğitimleri haklı bir neden olmadan reddetmesi ve başladığı eğitimi yarıda bırakması kesilme sebebidir.

iskurdan-issiz-kisilere-mujdeli-haber-1420-tl-duzenli-odeme-yapiliyor-basvuru-icin-sure-sinirlam-3

NE KADAR SÜRE İŞSİZLİK MAAŞI ALINIR?

İşsizlik maaşı alma süresi çalışanın çalıştığı sırada ödediği işsizlik sigortası primlerine göre değişiklik gösteriyor. İşsizlik maaşı alma süreleri şu şekildedir; Son 3 yılda 600 gün prim ödeyenler 6 ay, Son 3 yılda 900 gün prim ödeyenler 8 ay, Son 3 yılın tamamında yani 1080 gün prim ödeyenler ise 10 ay. Bu sürelerde işsizlik maaşı almak için süre sınırı olduğunu unutmayın ve başvuru için zaman kaybetmeyin.