İşlemleri durduran Vebitcoin'den 4 kişi gözaltına alındı!

Vebitcoin'de işlemlerin durdurulması üzerine söz konusu kripto para platformundan 4 kişinin bugün gözaltına alındığı öğrenildi. 

Ekonomi 24.04.2021 - 14:12 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Thodex'in ardından Vebitcoin'de de işlemlerin durdurulması üzerine harekete geçildi. Konuya ilişkin açıklama Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı'dan geldi. Yağcı, Vebitcoin'in merkezinin Muğla'da bulunduğunu belirterek, söz konusu kripto para platformunda işlemlerin durdurulması ve yatırımcıların mağduriyet yaşadıklarına dair iddiaların ortaya atılmasının ardından "nitelikli dolandırıcılık" suçu kapsamında tahkikat başlatıldığını ifade etti. 

"Şirket yönetici gözaltında"

Tahkikatın sürdüğünü belirten Yağcı, Vebitcoin merkezi ile bazı adreslerde arama faaliyetleri ve el koyma çalışmalarının yürütülmesinin ardından şirket yöneticisi ve çalışanlar dâhil olmak üzere 4 kişinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını söyledi. Yağcı, Siber Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen tahkikatın büyük bir özenle yürütüldüğünü aktardı. Ayrıca, Muğla'nın Menteşe ilçesinde Vebitcoin şirketine ait ofisin yer aldığı bina girişinde güvenlik tedbirlerinin alındığı görüldü. 

Ne olmuştu?

Vebitocoin isimli kripto para platformunda işlemler durdurulmuştu. Vebitcoin tarafından yapılan açıklamada, son dönemde kripto para alanında vuku bulan gelişmeler sebebiyle işlemlerde öngörülenden daha büyük bir yoğunluk yaşandığına dikkat çekilmişti. Bu nedenle Vebitcoin'in zorlu bir döneme doğru sürüklendiği vurgulanan açıklamada, müşterilerin hak taleplerinin ve gerekli düzenlemelerin sıkıntısız bir şekilde yerine getirilebilmesi amacıyla kripto para platformunda işlemlerin durdurulduğu ifade edilmişti. Açıklamada, müşterilere yakın zamanda gerekli bilgilerin verileceği kaydedilmişti.

50 bin TL sermaye ile Muğla'da kurulan Vebitcoin, geçen sene sermayesini 1 milyon TL'ye kadar çıkarmıştı. Müşterilerden bazıları, son günlerde Vebitcoin'den para çekme hususunda sorun yaşamaya başlamıştı. MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) da Vebitcoin'in finansal kuruluşlarda yer alan hesaplarını bloke etmişti. Güvenlik güçleri, dün akşam saatlerinde Muğla'da bulunan Vebitcoin ofisine gitmiş ve arama yapmıştı. 

18 tane kripto para kullanılabiliyordu

Söz konusu platformda 18 tane kripto para ile işlem gerçekleştirebiliyordu. Kripto para platformunun günlük işlem hacmi ise 60-70 milyon dolar civarındaydı. Vebitcoin'in kurucusunun İlker Baş olduğu ifade edilmişti. 

"İşlemler daha uzun sürede yapılabiliyor"

17 Nisan 2021 tarihinde açıklamada bulunan Vebitcoin, bankaların alt yapılarına yönelik iyileştirme faaliyetleri, son günlerde kripto para alanında meydana gelişmeler, düzenleme süreçlerine yönelik hazırlıklar nedeniyle işlemlerde yoğunluk oluştuğunu bildirmişti. Açıklamada, bu durumun müşterilerin para çekme taleplerinde gecikme yaşanmasına ve işlemlerin daha uzun bir süre içerisinde yapılmasına yol açtığı ifade edilmişti. Müşterilere daha uygun bir ticaret tecrübesi sunma hedefine sahip oldukları belirtilen açıklamada, işlemlerin yakın zamanda halledileceğine dikkat çekilmişti. 19 Nisan 2021 tarihinde yapılan açıklamada ise kullanıcı sayısının arttığı vurgulanmış, bu nedenle altyapı bakım çalışmasının gerçekleştirileceği kaydedilmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@