İsmi Açıklananların Tüm Birikimleri Tehlikede! Akbank Liste Açıkladı!

Akbank tarafından geçtiğimiz günlerde birikimlerle alakalı bir zaman aşımı duyurusu yapılmıştır. Bu konuda bilgisi olmayan bir çok vatandaş ise konu hakkında bilgi edindi.

Ekonomi 25.11.2021 - 21:32 25.11.2021 - 21:32 Vural Pars

Ülkemizde hepimizin gelecekle ilgili bazı endişeleri vardır. Geleceğimizi garanti altına almak ve güvende hissetmek için yıllar boyunca yapılan birikimler güven oluşturmaktadır. Bu birikimlere güvenerek hareket etsek de birikimler konusunda izlenmesi gereken bazı prosedürler ve şartlar vardır. Akbank tarafından geçtiğimiz günlerde birikimlerle alakalı bir zaman aşımı duyurusu yapılmıştır. Bu konuda bilgisi olmayan bir çok vatandaş ise konu hakkında bilgi edindi.

Akbank’ın Zaman Aşımı Duyurusu

Birikimlerini bankalarda değerlendiren ve gelecekte de değerlenmesini isteyen ve bunu emanet eden vatandaşların, birikimleri ve mal varlıklarına ilişkin izlemesi gerekli olan bazı adımlar ve koşullar vardır. Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca 83. maddesi dahilinde, bu uygulamalarda mal varlığı ya da birikimlerini bankalara emanet etmiş vatandaşların söz konusu bu birikimleri ile ilgili, bankaya verdikten başlamak üzere on sene içerisinde bu birikimlerin tahsil veya talep edilmesi gereklidir. Bu işlemleri on sene içerisinde gerçekleştirmeyen vatandaşlar ise, eğer on sene boyunca herhangi bir hareketlilik kaydedilmezse bu birikim veya mal varlığı, emanet usulüne uygun olarak Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilmektedir.

Emanetleri ve birikimleri bankada değerlendiren ve bu yatırımları da Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilen kişiler için hukuki işlemler başlıyor. 22.04.2021tarihi öncesinde mal varlığı devredilen Akbank müşterileri, söz konusu bu mal varlığı üzerinde ise herhangi bir hak talebinde bulunamayacak. Üzerinde hareket olmayan bu birikimlerin de hiçbir şekilde iade işlemleri gerçekleştirilemiyor.

ismi-aciklananlarin-tum-birikimleri-tehlikede-akbank-liste-acikladi

2022 yılı itibariyle zaman aşımına uğrayacak olan hesaplar için Akbank da harekete geçti ve bu konuda bilgilendirme amaçlı formları yayınlamaya başlamıştır. Akbank ile birikim yapanlar ve de uzun bir süredir söz konusu bu birikimlerde bir hareketlilik sağlamayan bütün vatandaşlar, bu haber ile meşgul olmaktadır. Birikim yapan her vatandaşı ilgilendiren bu durum, binlerce sayıda vatandaş için son derece önemliyken herkesin bu birikimlerdeki durumunu kontrol etmesi tavsiye edilmektedir.

Kontrolü Yapın

Birikimler için 10 yıllık zaman aşım süresini aşıp aşmadığınızı öğrenmek ve de birikimlerin Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devrinden kurtulması için yapılacak işlemler ise oldukça kolay. Akbank resmi internet sitesinden “YTM Zaman Aşımı Listeleri” ile ilgili arama yaparak ilgili sayfasına giriş yapmalısınız. Listede adınızı ve soy adınızı kontrol edebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@