TV8 Kanalının meşhur yemek programı Masterchef bir tatlı tarifi ile ortalığı karıştırdı...

Aslında İspanyol tatlısı olan Churros için MasterChef Jürileri" Meksika'nın meşhur tatlısı" diyince ortalık da karıştı.

Lezzetiyle birçok ülkenin dikkatini çeken ve bir sokak lezzeti olan Churros İspanya'nın ancak Meksika'ya Portekiz göçü ile gelmiş ve yerleşmiş bir tatlıdır.

Orjinal adı aslına "Churro" ve bir tür kızarmış hamur tatlısıdır. Ayrıca Ming dönemine ait olduğu ve oradan Portekiz misyonerleri tarafından getirildiği de bazı kaynaklar tarafından söylenmektedir.

NEDEN MEKSİKA TATLISI SANILIYOR? Churros Nerenin Tatlısı? Hangi Ülkenin?

Churros and Chocolate Sauce recipe | Eat Smarter USA

İspanya, Portekiz, Fransa, Filipinler, İbero-Amerika ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler olan,  bir tür kızarmış hamur tatlısı olarak bilininen bu tatlı MasterChef'te söylenildiği gibi bir Meksika tatlısı değil.

Genellikle kahvaltıda champurrado, café con leche, sıcak çikolata veya süt reçeline batırılarak yenen Churros orjinalinde ise yani sokakta ise halka şeklinde yapılıp sonrasında ise sadece şekere bulanarak servis edilir.

Birçok kiişinin Meksika tatlısı sanması ise zamanında Portekiz ve İspanyol sömürgesi ile asimile edilen Meksika sokaklarında çok fazla satılıyor olması.

NEDEN MEKSİKA TATLISI SANILIYOR? Churros Nerenin Tatlısı? Hangi Ülkenin?

İspanyol Tatlısı Churros- Churros Tarifi - Churros Nasıl Yapılır?

İspanyollardan etkilenen ülke son zamanlarda ise yoğun Libya göçü ile ve yemek sektörünü artık ikinci nesil olan Libyalıların ele geçirmesi sonucunda şimdi de lezzet esintisini Lübnanlılardan almaya başlamışlardır.

Yani yakın zamanda herhangi bir Lübnan yemeğinin ya da tatlısının da Meksika lezzeti sanılması an meselesi.

Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım