İsrail Merkez Bankası, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun bir süre ertelediği halkı sokağa döken yargı düzenlemesinin yürürlüğe girmesinden sonra 13 milyar dolarlık bir zarar ortaya çıkacağını açıkladı.

İsrail Merkez Bankası, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun bir süre ertelediği halkı sokağa döken yargı düzenlemesinin yürürlüğe girmesinden sonra 13 milyar dolarlık bir zarar ortaya çıkacağını açıkladı.

Yargı reformu halkı sokaklara dökmüştü

Geçtiğimiz haftalarda Başbakan Netanyahu’nun önderliğinde olduğu koalisyon hükümetinin kararıyla yargıda reforma gidilecekti. Bu reform yargının yetkilerinde kısıtlama yaşanacağı ve yapılacak yargı atamalarında hükümetin söz sahibi olacağı anlamına geliyor. Bu reformun duyurulması ile birlikte halk her geçen gün daha fazla protesto ederek bu reformun gerçekleşmemesi için ellerinden geleni yaptılar. İsrail Merkez Bankası da bu reformun kabul edilmesi durumunda gerçekleşecekleri tüm açıklığıyla yayınladı.

Her yıl 47 milyar 600 milyonluk İsrail şekeli zarar kapıda

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

İsrail Merkez Bankası kamuoyuyla paylaştığı raporda hükümetin yargı reformunu kabul edip etmemesi ile ilgili sonuçlar yer alıyor. Yayınlanan raporda reformun kabul edilmesi üzerine ekonomide her yıl 47 milyar 600 milyon İsrail şekeli zarar ortaya çıkabilme ihtimalinin yüksek olduğu yazıyor. Yayınlanan raporda faizleri art arda dokuz kez yükselterek toplamda yüzde 4,5’e kadar çıkaran Merkez Bankası’nın 2007 yılından bu yana ülkedeki faizi en yüksek seviyelere çıkarttığı görüldü.

Raporda İsrail ekonomisi ile ilgili en iyi ve en kötü senaryolar belirlendi. Raporda mevcut durumun oluşturduğu beklentiler, yargıda yasama sürecini ciddi bir şekilde belirsizliğe sürüklediği belirtildi.

Tepkiler reformun ertelenmesine sebep oldu

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin de 5 Ocak tarihinde yaptığı duyuruda yargı reformunun Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinde bir sınırlamaya gittiğini ve hükümetin süresi boyunca yargıdaki atamalarda söz sahibi olarak bir haksızlık ortaya koyabileceğini söyledi.

Pek çok ünlü isimden ve bakanlardan gelen bu reformun etkisi ile ilgili yorumlar ve talepler bu reformun kabul edilmesini çok zorlaştırdı. Netanyahu ise bir yandan halktan bu tepkiyi alırken diğer bir yandan da koalisyon liderlerinden bir tepki alıyor. Netanyahu, bu iki taraf arasında sıkışıp kalmadan en doğru kararı vermek için hazırladıkları yargı reformunun 27 Mart’ta yaptığı açıklamada bir süreliğine ertelendiğini açıkladı.