İsrail'deki faciada ölü sayısı 44 oldu! Lag BaOmer Bayramı nedir?

İsrail'de Lag BaOmer Bayramı kutlamalarının yapıldığı yerde yaşanan izdiham sonucu 44 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Peki Lag BaOmer Bayramı nedir? Lag BaOmer Bayramı ne zaman kutlanır? Ayrıntılar haberimizde...

Dünya 30.04.2021 - 08:44 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Olay, İsrail'in Safed şehrine yakın mesafede bulunan Meron Dağı'nda meydana geldi. Söz konusu alanda gerçekleştirilen Lag BaOmer Bayramı kutlamaları esnasında sebebi henüz tespit edilemeyen bir izdiham gerçekleşti. İzdiham sırasında bazı kişilerin ağır yaralandığına dair ihbarda bulunuldu. Bunun üzerine Meron Dağı'na 6 ambulans helikopter yollandı. Bölgeye ayrıca sağlık ekiplerinin gönderildiği bildirildi. 

Ölü sayısı 44'e yükseldi

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Meron Dağı'nda yaşanan izdiham için "ağır felaket" ifadesini kullandı. Netanyahu, izdiham sırasında yaralanan kişilerin sağlığına kavuşması amacıyla dua edildiğini söyledi. Lag BaOmer Bayramı kutlamalarında yaşanan izdiham sırasında yaşamını yitiren kişi sayısının 44'e yükseldiği ifade edildi. 103 kişinin yaralanmasına neden olan izdiham esnasında 44 yaralının sağlık durumunun ağır olduğu kaydedildi. 

Sahra hastanesi kuruldu

Öte yandan, Meron Dağı'nda yaşanan izdihamın ardından hızlı bir şekilde sahra hastanesi kuruldu. Telefon şebekelerinde yoğunluk sebebiyle sıkıntı meydana geldiği bildirildi. Lag BaOmer Bayramı kutlamalarında yaşanan izdiham nedeniyle İsrail polisi tarafından tahkikat başlatıldı.

Lag BaOmer Bayramı kutlamalarına çok sayıda Ultra-Ortodoks Yahudi'nin katılım gösterdiği öngörülüyor. İsrail medyası, Lag BaOmer Bayramı kutlamalarının gerçekleştirildiği bölgede sahnenin çöktüğünü duyurmuş, fakat bir süre sonra bunu düzeltmek zorunda kalmıştı. 

Lag BaOmer Bayramı nedir? 

Lag BaOmer Bayramı'nın neden ve ne zaman kutlandığı merak ediliyor. Pesah Bayramı ile Şavuot Bayramı arasında bulunan 49 günün 33'üncü gününde Lag BaOmer Bayramı kutlanıyor. Pesah Bayramı'ndan 7 hafta sonra gelen Lag BaOmer Bayramı'nda Tanrı tarafından Yahudilere Tora'nın verilişi kutlanıyor. Lag BaOmer Bayramı, Roma İmparatorluğu'na ait ordulara karşı Musevilerin başkaldırısının zafer ile neticelendiği günü anmak amacıyla kutlanıyor. Öte yandan, Lag BaOmer Bayramı, Rabi Akiva'nın öğrencilerini etkileyen veba salgınının birdenbire sonlandığı gün olarak kutlanıyor. 

Ribi Şimon Bar Yohay'ın hayatını kaybettiği güne denk gelen Lag BaOmer Bayramı'nın bu bakımdan farklı bir yönü de var. Ribi Şimon Bar Yohay'ın, öldüğü gün yas tutulmasını değil kutlama yapılmasını vasiyet ettiği söyleniyor. Pesah'ın (Yahudilerin Mısır'daki kölelikten kurtuluşu) ikinci gecesi ile Şavuot (Tanrı tarafından İsrail milletine Tevrat'ın verildiği gün) arasındaki dönemde Rabbi Akiva'nın öğrencilerinin hayatını kaybetmesi gibi çok sayıda talihsiz olay meydana gelir. Bu nedenle söz konusu dönemde eğlence ve müzik olmaz. Aynı zamanda evlilik de yapılmaz. Rabbi Akiva'nın 24 bin öğrencisinin ölümüne yol açan veba salgını, Iyar ayının 18'inde aniden sona erer. Bu nedenle iki bayram arasındaki 33'üncü günde Lag BaOmer Bayramı artık mutlu bir şekilde kutlanmaya başlanır. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@