Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu tahmin raporları yayınlandı. Artık Türkiye'ye bahar geliyor fakat beraberinde çöl tozunu da getiriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada özellikle İstanbul, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Kütahya da yaşayan vatandaşları uyardı. Çöl tozu nedeniyle görüş mesafesi azalabilir, yağış alan bölgelerde çamur yağabilir.

TBMM geçti: 150 bin TL faizsiz kredi başladı! TBMM geçti: 150 bin TL faizsiz kredi başladı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son hava durumu tahminlerine göre Türkiye genelinde hava sıcaklıkları hissedilir derecede artacak. Ancak baharla beraber Afrika üzerinden gelen çöl tozu da birçok kentte etkili olacak. Meteoroloji yaptığı uyarıda özellikle perşembe gününe dikkat çekerken çöl tozu nedeniyle görüş mesafesinin azala bileceğini aynı zamanda yağış alan bölgelerde çamur yağabileceğini duyurdu. Yaşlıların ve hastalığı bulunanların perşembe günü dikkatli olması istenirken özellikle İstanbul, Eskişehir, Bursa, Bilecik ve Kütahya illeri uyarıldı.

Afrika çölü tozu geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuruya göre 31 Mart 2022 perşembe ve 1 Nisan 2022 Cuma günü Kuzey Afrika üzerinden gelen çöl tozu Türkiye'de etkili olacak. Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de çöl tozu görülecek. toz taşınımının özellikle ülkenin Batı kesimlerinde oldukça yüksek olacağı öğrenildi. Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde hafif toz taşınımı beklenirken Suriye sınırına yakın kesimlerde ise orta düzeyde olacak.

istanbul-ankara-eskisehir-bursa-kutahya-dikkat-evden-disari-cikmayin-cam-kapi-acmayin-fena-geliy-3

Bazı illerde çamur yağacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan uyarıya göre özellikle Kütahya, İstanbul virgülü Eskişehir, Bilecik ve Bursa illerinde çöl tozu ile birlikte çamur yağması bekleniyor. Ayrıca bu illerde toz taşınımı nedeniyle hava kalitesinin ve görüş mesafesinin düşeceği tahmin ediliyor. Cuma günü akşam saatlerine kadar bu illerde çöl tozu yoğun şekilde etkili olmaya devam edecek. Bu nedenle Kronik hastalığı bulunanların ve yaşlıların tedbirli olması istendi.