Resmen açıklanmasa da küresel ısınmadan dolayı artık mevsimler birbirine karıştı. Kış mevsimi yaşamamız gereken zamanda kısa kollu tişörtler ile dışarıya çıkıyor hatta yaz mevsimi gibi davranıyoruz.

Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor! Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor!
Resmen açıklanmasa da küresel ısınmadan dolayı artık mevsimler birbirine karıştı. Kış mevsimi yaşamamız gereken zamanda kısa kollu tişörtler ile dışarıya çıkıyor hatta yaz mevsimi gibi davranıyoruz. Ocak ayının ortasına gelmişken hala kar yağmıyor olması ise insanları endişelendirdi. Karın yağması bir tarafa yağmur dahi yağmıyor. Havalar günlük güneşlik ve bu durum barajların doluluk oranını oldukça kötü etkiliyor. Son birkaç gündür havaların soğuması ile birlikte vatandaş sevinmeye başladı. Tüm Tükiye'de etkili olan soğuk hava, yer yer bazı illere de yağmur getirdi. Öyle ki bazı illerimizde buna İstanbul'da dahil olmak üzere sağanak yağışlar etkili oldu. Cuma günü İstanbul'a kar yağışı bekleniyordu, oldu da. Ancak çok hafif bir yağış olduğu ve kısa süreli olduğu için öğlene kalmadan yağan kar eridi. Yetkililerin açıklamalarına göre, hafta sonu İstanbul'a kar yağışı bekleniyor. Peki, son günlerde yağan yağmurlar ve kar yağışı ile birlikte barajların doluluk oranı nasıl etkilendi ? Barajlar yağmur ve kar yağışı ile dolmaya başladı mı ? 2021 İstanbul baraj doluluk oranları !

Son dönemlerde yağmur ve kar yağışının olmamasıyla birlikte sadece var olanı tükettiğimiz için barajların doluluk oranı hızla azalmaya başlamıştı. Barajlardaki suların bu kadar azalmış olması ise herkesi korkutmuştu. Uzmanlar, barajları incelediğinde korkutucu açıklamalar yapmışlardı. İstanbul'da barajların doluluk oranları yüzde 20'nin altına düşmüştü. Ancak son günlerde yağan yağmur ve kar yağışı ile birlikte İstanbul'daki barajların su seviyesi hızlı bir şekilde artmaya başladı. Bugün İstanbul barajlarının doluluk oranı 28.66'ya ulaşmış durumda.10 Ocak tarihinde İstanbul barajlarında ölçülen doluluk oranı yüzde 19.56 olarak belirlenmişti. Sonrasında ertesi gün yağışlardan sonra ölçüldüğü zaman 11 Ocak tarihinde yüzde 21.13'e çıktığı belirtildi. Yağışların devam ettiğinin günün ertesi gününde yani 12 Ocak tarihinde ise İstanbul barajlarının doluluk oranının yüzde 22.10 yükseldiği açıklandı. 13 Ocak tarihinde İstanbul'daki barajlarının doluluk oranı ölçüldüğünde ise barajların doluluk oranı yüzde 24.65 olarak ölçüldü. 14 Ocak tarihinde İstanbul barajlarının doluluk oranı yüzde 26.92 olarak ölçüldü. 15 Ocak tarihinde ise İstanbul'daki barajların doluluk oranı yüzde 28.03'e çıktı. Son olarak ise, 16 Ocak itibariyle İstanbul'daki barajların doluluk oranı 28.66 olarak ölçüldü.

İstanbul ve İstanbul'un çevresinde etkili olan kar ve yağmur yağışları, İstanbul'daki barajların dolmaya başlamasına olumlu anlamda etkili olmaya başladı. İstanbul'da yağmur ve kar yağışının olmamasından dolayı daha önce doluluk oranı yüzde 5'in altına inen Kazandere ve Papuçdere barajları da hızla dolmaya başlayan barajlar arasında yerini aldı. Papuçdere barajında doluluk oranı yüzde 15.18 olarak ölçülürken, Kazandere barajında doluluk oranı da yüzde 31.92 olarak ölçüldü. Alibeyköy barajında da doluluk oranının yüzde 37.70'e kadar yükseldiği belirtildi. Barajlar kurumaya başladığı için artık su olmayan yerlerde hayvanların dolaştığı ve koyun, kuzu, keçi gibi hayvanların otlamaya başladığı belirtilmişti. Şimdi o yerlere yeniden su gelmeye başladı. Bu durumda herkesi çok sevindirdi. Yağmur ve kar yağışlarının devam etmesi durumunda ise barajların eski doluluk oranlarına ulaşacağı söyleniyor.

İstanbul'un şu anda en dolu barajı Istrancalar barajı olarak belirlendi. Istrancalar barajındaki su doluluk oranı yüzde 97.47 olarak ölçüldü. Bunun yanında İstanbul'da en düşük doluluk oranına sahip olan baraj ise Sazlıdere barajı olarak kayıtlara geçti. Sazlıdere barajının doluluk oranının yüzde 9.24 olarak ölçüldüğü belirtildi.


İstanbul'daki diğer barajların doluluk oranlarına bir bakalım.


Sazlıdere barajı doluluk oranı yüzde 09.24

Papuçdere barajı doluluk oranı yüzde 15.18

Ömerli barajı doluluk oranı yüzde 23.17

Büyükçekmece barajı doluluk oranı yüzde 28.03

Elmalı barajı doluluk oranı yüzde 30.85

Terkos doluluk oranı yüzde 31.08

Kazandere barajı doluluk oranı yüzde 31.92

Alibeyköy barajı doluluk oranı yüzde 37.70

Darlık barajı doluluk oranı yüzde 48.04

Istrancalar barajı doluluk oranı yüzde 97.47