İstanbul Boğazı'nda son dakika alarm verildi. İstanbul Boğazı'nda mayın bulundu. Son dakika haberleri sayfamızda yer alıyor. Peki İstanbul Boğazı denizde son dakika ne bulundu? İstanbul Boğazı neden kapatıldı? SAS Timleri kimdir?

İstanbul Boğazı'nda son dakika mayın mı bulundu? İstanbul Boğazı neden kapatıldı? SAS Timleri kimdir? İstanbul Boğazı'nda yabancı cisim paniği: Boğaz gemi trafiğine kapatıldı, MSB'den açıklama geldi.

İstanbul Boğazı denizde son dakika ne bulundu? İstanbul Boğazı neden kapatıldı?

İstanbul Boğazı'nın kuzeyinde mayına benzeyen bir yabancı cisim görüldü. Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası'nda balıkçıların fark ettiği ve mayına benzetilen cisim amacıyla ekipler harekete geçti. Sarıyer-Garipçe açıklarında Türkeli Demir Bölgesi'nde tespit edilen cismi incelemek üzere bölgeye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ekipleri ve Sahil Emniyet ekipleri sevk edildi. İncelemelere helikopter de havadan destek verdi.

Olayla alakalı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, "İstanbul Boğazı Kuzey Demir bölgesi seviyesinde mayın mümkünlülüğü çok yüksek bir cisim görülmüştür. Vts lüzumlu yerlere bilgi vermektedir" denilen açıklamada, "Cismin yuvarlak top gibi ve üstünde boynuz gibi çıkıntıları bulunduğu belirtilmiştir. Vts gemilerin şu an amacıyla demir yerine yaklaşmamaları verisini vermektedir" ifadelerine yer verildi.

MSB açıklama yaptı

Konuya dair Milli Savunma Bakanlığı'ndan oluşturulan açıklamada, mayın aynısı cismin teşhis edilmesi üstüne ekiplerin vaka yerine vardığı ve cismi tesirsiz duruma getirmek amacıyla müdaheleye başlandığı bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı! KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı!

"26 Mart 2022 tarihinde sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarında mayın aynısı bir cismin sivil ticari bir gemi doğrultusundan teşhis edilmesi üstüne vaka mevkine Sualtı Savunma Timleri (SAS) hızla intikal ettirilmiştir. İstanbul Boğazı açıklarında mayın aynısı cismin teşhis edilmesi üstüne vaka yerine SAS timleri intikal ettirilmiş, tesirsiz duruma getirmek maksatlı müdadurumaye başlanmıştır."

SAS Timleri kimdir?

Sualtı Savunma Grup Komutanlığı ya da SAS, Türk Deniz Kuvvetleri personeli olan subay ve astsubayların arasından seçilen, yetenekli askerlerden meydana gelen teknik bir birliktir.