İBB, İski ve İGDAŞ başta olmak üzere bazı iştiraklerinde, birtakım verileri blok zincire taşıyacağını açıkladı. Bitcoin ile hayatımıza giren blockchain teknolojisi, birçok farklı alanda kullanılıyor.

Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır? Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır?

İBB, İski ve İGDAŞ başta olmak üzere bazı iştiraklerinde, birtakım verileri blok zincire taşıyacağını açıkladı.


Bitcoin ile hayatımıza giren blockchain teknolojisi, birçok farklı alanda kullanılıyor. Finansal sisteme ek olarak blok zincir, farklı alanlarda da kendine yer buluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de blok zincir için harekete geçti. İBB tarafından yapılan açıklamada, İSKİ ve İGDAŞ abonelik açma ve kapatma verileri blok zincire taşınacak. Buna ek olarak belediye, İSMEK sertifikalarını da blok zinciri üzerinde verecek.İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı: ‘Zamandan tasarruf olacak’


İBB’nin blok zinciri adımı ile ilgili olarak, İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Erol Özgüner, açıklamasında “İBB olarak çıkış noktamız önce İSMEK’lerle başladı. İSMEK’ler bizim meslek edindirme kurslarımız. Sertifikalar kayboluyor. Sonrasında ise bulmak zor oluyor. Bugün muhtemelen herkesin yaşadığı temel problemlerden biri diploma kaybıdır. İSMEK mezunu arkadaşlarımızın sertifikalarını blok zinciri üzerinde sertifikalayalım diye düşündük.” dedi.


Özgüner, “İSKİ ve İGDAŞ’da muhtemelen bütün testlerimiz Mart ayı içinde bitecek. Orada abonelik açma ve kapama işlemleri yine bu Blockchain altyapısı üzerinden olmaya başlayacak. Bu vatandaşlarımıza çok ciddi bir zaman tasarrufu sağlayacak. Bu adımımızın bize memnuniyet olarak döneceğini düşünüyoruz.” diyerek, İBB’nin blockchain hamlesinin süreçleri iyileştireceğinin altını çizdi.