İstanbul için korkutan uyarı: Meteorolojik özellikleri tümüyle değişecek!

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sevinç Asilhan, İstanbul'un meteorolojik özelliklerinin küresel ısınma sebebiyle tümüyle değişeceğini belirterek, yaz mevsiminde sıcaklıkların çok yüksek olacağını ve sel felaketlerinin gerçekleşeceğini dile get

Güncel 21.04.2021 - 14:11 04.05.2021 - 04:19 İlan35

2020 senesi şu ana kadar kayıtlara geçen en sıcak üç seneden biri oldu. Geçen sene orman yangını, sel, sıcak hava dalgası ve kasırga gibi olaylar en üst düzeye çıktı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sevinç Asilhan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, sıcaklık değerlerinin atmosferde sürekli olarak artış gösterdiğini dile getirdi. Prof. Dr. Asilhan, son 10 senede global sıcaklığın önceki senelere kıyasla 1,2 derece artış gösterdiğine dikkat çekerek, artışı kontrol altında tutabilmek için herhangi bir eylemde bulunulmadığını, bu nedenle söz konusu artışın da sürdüğünü aktardı. 

"Aniden yağış başlıyor"

Sıcaklık artışı nedeniyle ani olarak değişikliklerin yaşandığını belirten Prof. Dr. Asilhan, aniden yağışların başladığını ve taşkınların gerçekleştiğini ya da uzun zaman boyunca yağışların etkili olmadığını dile getirdi. 

"Her sene 6 bin çocuk hayatını kaybediyor"

Prof. Dr. Asilhan, sürdürülebilirlik için sektörler tarafından derhal önlem alınmasının gerekli olduğunu belirterek, ülkelerin sınırlara sahip olduğunu ancak atmosferde yaşanan hareketliliğin ise asla sınır tanımadığını ifade etti. Atmosferi olumsuz etkileyen bir eylemde bulunulduğunda yalnızca bir bölgenin değil tüm bölgelerin etkilendiğini vurgulayan Prof. Dr. Asilhan, atmosferde yaşanan sıcaklık değişikliğinin hem suyu hem de havayı etkilediğini söyledi. Prof. Dr. Asilhan, herhangi bir önlem alınmaması halinde ilerleyen dönemde insanların içecek su bulamayacağını belirterek, şu anda 2,2 milyar kişinin nitelikli suya erişim sağlayamadığını dile getirdi. Sağlıklı suyun olmaması nedeniyle her gün 6 bin çocuğun hayatını kaybettiğini ifade eden Prof. Dr. Asilhan, yaşam kaynaklarının giderek azaldığını söyledi. 

"2 derecenin altında tutulmalı"

Prof. Dr. Asilhan, az seviyedeki bir sıcaklık artışının bile ciddi etkilere yol açabileceğini kaydederek, Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından hazırlanan rapora işaret etti. Atmosferde sıcaklığın 2 derecenin altında kalması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Asilhan, şimdi söz konusu sıcaklığın 1 derecenin üstünde olduğunu belirtti. Prof. Dr. Asilhan, atmosferde sıcaklığın 0,1 derece artması halinde bunun büyük etkilere neden olacağını ifade ederek, sıcaklık değerlerinin değişmesiyle birlikte Türkiye'deki yeşil alanların da giderek ortadan kalkmaya başladığını söyledi. 

"Doğu Karadeniz'de kuraklık olacak"

Türkiye'de sıcaklıkların 1-2 derece artması durumunda Doğu Karadeniz'de kuraklık yaşanacağına dikkat çeken Prof. Dr. Asilhan, buna bağlı olarak Türkiye'de çok sayıda canlı türünün ortadan kalkacağını, kasırgaların gerçekleşeceğini ve taşkınların artış göstereceğini belirtti. 

İstanbul için uyardı!

Prof. Dr. Asilhan, aynı zamanda İstanbul'un meteorolojik özelliklerinin küresel ısınma sebebiyle tümüyle değişeceğini kaydetti. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte meteorolojik anlamda değişikliklerin yaşanacağına dikkat çeken Prof. Dr. Asilhan, yaz mevsiminde sıcaklıkların çok yüksek olacağını ve sel felaketlerinin gerçekleşeceğini ekledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@