İstanbul İl Sağlık Müdürü: Yüzce 60'ı bile aşılanmadı, biraz daha gayret!

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr.

Sağlık 16.04.2021 - 11:13 04.05.2021 - 04:19 İlan35
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul'da koronavirüsün hızında son bir haftada azalma yaşandığını dile getirdi. Prof. Dr. Memişoğlu, söz konusu azalmanın platoya ulaşmasının ardından birkaç hafta içerisinde yeniden azalma trendine girmesini beklediklerini söyledi.

Koronavirüsle mücadelede aşının önemli bir silah olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Memişoğlu, yoğun bakım servisinde tedavi altında olan vatandaşların büyük bir bölümünün önceden 60-65 yaş üstü vatandaşlar olduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Memişoğlu, aşılama programının başlatılmasının ardından söz konusu hastaların sayıca azaldığını belirterek, bu durumun umut verici olduğunu söyledi.


"60-65 yaş grubu için daha fazla gayret gösterilmeli"


65 yaş üstü vatandaşlara yönelik aşılama oranı göz önünde bulundurulduğunda rekor kırıldığını kaydeden Prof. Dr. Memişoğlu, İstanbul'da 65 yaş üstü vatandaşların yüzde 80'inin aşılandığını söyledi. Prof. Dr. Memişoğlu, yaşlılar arasında koronavirüs aşısına yönelik talebin beklenenden çok daha fazla olduğunu belirterek, 60-65 yaş grubunda yer alan vatandaşların ise yüzde 60'ının bile aşılanmadığını dile getirdi. Söz konusu vatandaşların aşılanması için daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Memişoğlu, şimdi aşı randevu kapasitelerinin sadece yüzde 20-30'luk bir bölümünün kullanıldığını aktardı.

"Tüm kamu hastanelerinde Pfizer-BioNTech aşısı var"


Prof. Dr. Memişoğlu, vatandaşların derhal aşı randevularına gitmeleri için çağrıda bulunarak, tüm kamu hastanelerinde Pfizer-BioNTech aşılarının yer aldığını söyledi. Söz konusu aşıların soğuk zincir takibinin yapılabilmesi için sadece kamu hastanelerinde yapıldığını belirten Prof. Dr. Memişoğlu, aile hekimliklerinde, özel sektör ve üniversite hastanelerinde ise Çin'den ithal edilen Sinovac aşılarının yapıldığını dile getirdi.


"En iyi sistemlerden birine sahibiz"


Türkiye'de aşı konusunda en iyi takip sistemlerinden birinin bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Memişoğlu, tüm aşıların nerede ve ne kadar süreyle, hangi sıcaklıkta muhafaza edildiğinin, aynı zamanda söz konusu aşıların kime ve ne zaman yapıldığının bu sistem üzerinden takip edilebileceğini belirtti. Prof. Dr. Memişoğlu, söz konusu sistemin Türkiye'de 2019 senesinden beri mevcut olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin şimdi hem Pfizer-BionTech hem de Sinovac aşılarını kolaylıkla uygulayabildiğini söyledi. Bunda yalnızca aşı takip sisteminin değil, sağlık çalışanlarının da etkili olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Memişoğlu, İstanbul'da her sabah saat 05.30'da koronavirüs aşılarının şehir içi sevkiyatının başlatıldığını kaydetti.


"Yaklaşık 3,5 milyon doz aşı uygulandı"


Prof. Dr. Memişoğlu, koronavirüs aşılarının -80 dereceden çıkarıldığını ve dağıtımlarının -20 derecede yapıldığını belirterek, bunun ciddi bir şekilde takip edildiğini söyledi. İstanbul'da koronavirüs aşılarına yönelik bir zayiatın oluşmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Memişoğlu, şu ana kadar yaklaşık 3,5 milyon doz aşının uygulandığını ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını ekledi.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@