Bugün sosyal medyada en fazla cevap aranan soru İstanbul'da İETT otobüs öğrenci bileti abonmanı 25 yaşa mı çekildi? Sorusu oldu. Peki İBB öğrenci abonmanını neden 25 yaşa çekti? İşte detaylar

Son dakika haberleri can sıktı. İBB öğrenci abonmanını neden 25 yaşa çekti? İstanbul'da İETT otobüs öğrenci bileti abonmanı 25 yaşa mı çekildi? Öğrenciler ve vatandaşlar bu soruların yanıtlarını merak ediyor. İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Genel Müdürü Alper Bilgili bugün (17 Mart), İETT Kağıthane Sosyal Tesisleri’nde “İETT’nin maliyet artışları” başlıklı bir toplantı düzenledi. Bilgili, öğrenci indiriminin 25 yaş ile sınırlanabileceği tarafında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) çalışma içersinde olduğunu söylerken, Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) ileri toplantısında toplu ulaşıma yüzde 50’nin altında bir zam yapılmayacağını belirtti. 

İstanbul'da öğrenci bileti abonmanı 25 yaşa mı çekildi?

Öğrenci biletlerinin 25 yaş ile sınırlanabileceği tarafında İBB’nin bir çalışma içerisinde olduğunu bildiren Bilgili, “Öğrenci abonmanı kullanan 25 yaş üstü çok birey var. Bu İETT’nin tek başına belirleyeceği bir husus değil. Bu İBB’nin hususu ve mart ayında esnaf ile iki kere görüşüldü. Herkes durumdan şikayetçi ve bir kesim kontak kapatacağını söylüyor. İBB, önümüzdeki UKOME toplantısında bu husus ile ilgili bir tavsiye sunacaktır” diye husustu.

Ziraat Bankası'ndan 10 bin TL Alabilmeniz İçin Son Günleriniz! Ziraat Bankası'ndan 10 bin TL Alabilmeniz İçin Son Günleriniz!

İBB öğrenci abonmanını neden 25 yaşa çekti?

Bilgili, önümüzdeki UKOME toplantısında İstanbul’da toplu ulaşıma yapılacak zam oranının yüzde 50’nin altında olmayacağını sözlerine ekledi. İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, son dönemde çoğalan akaryakıt zamlarının İETT’ye yansıması ile ilgili bir toplantı düzenledi.

Bilgili, döviz kuru, akaryakıt ve enflasyon artışından ötürü İETT’nin gelirlerinin, giderlerini karşılamadığını söyledi. 2011 senesinde 1 dolar olan bir tam biletin şu an ise 35 sente düştüğünü açıklayan Bilgili, döviz artışı nedeniyle İETT’nin gelirinin üçte bir oranında azaldığını belirtti. Kasım ayında iki tam bilet ile bir litre benzin alındığını ifade eden Bilgili, bugün amacıyla ise dört tam bilet ile bir litre benzin alınabildiğini aktardı. Bilgili, “2018’de İETT’nin gelirlerini biletler karşılıyordu, şu an bu gelir yüzde 30’a düştü. Arada meydana gelen farkı belediyemiz kendi bütçesinden ödüyor. Bu da belediye bütçesinin dörtte birine denk” dedi.