İstanbul'da halk tarafından tepkiyle karşılanan bir zam kararı alındı. İstanbul'da eskiden 2 lira olan simide zam yapıldığı açıklandı.

İstanbul'da halk tarafından tepkiyle karşılanan bir zam kararı alındı. İstanbul'da eskiden 2 lira olan simide zam yapıldığı açıklandı. Halkın bir kısmı tepkili olsa da simit satarak geçimin sağlayanlar için bu zammın gerekli olduğu bildirildi. Maliyetlerin her geçen gün yükseldiğini söyleyen simitçiler, uygun piyasa şartlarında simidi daha ucuza satmayı kendilerinin de istediğini ancak bu şartlarda zam yapılmasının zorunlu olduğunu bildirdiler. Peki İstanbul'da simide ne kadar zam geldi? İstanbul'da simit fiyatı ne kadar oldu?


İstanbul'da simit fiyatı ne kadar oldu?


Gelen zam kararının ardından İstanbul'da simit fiyatı ne kadar oldu? sorusunun da cevabı verilmiş oldu. Eskiden 2 lira olan 100 gramlık simit fiyatının 2.5 liraya yükseltildiği kaydedildi. Son bir yılda un fiyatlarında yüzde 50'den fazla artış meydana geldiğini kaydeden simitçiler, susam fiyatlarının da yüzde 20 oranında yükseldiğini belirttiler. Simitte yeni tarifeye geçilmesinin mecburi olduğunu vurgulayan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, simidin üretildiği ürünlere yapılan zamlardan dem vurdu.

İthal susama yüzde 20 zam!


100 gramlık sokak simidine getirilen zam kararının doğru olduğunu kaydeden Erdoğan Çetin, ithal edilen susam fiyatlarında döviz nedeniyle en az yüzde 20 zamla karşılaştıklarını bildirdi. Fırıncılarla simitçilerin yaptıkları simitlerin birbirinden farklı olduğunu vurgulayan Çetin, fırınlardaki simit fiyatının 2 lira olduğunu söyledi. Bunun nedeninin simitçilerin simit unu kullanması olduğunu anlatan Çetin, fırıncıların ise normal un kullandığına değindi. Ankara ve İzmir'de ise 100 gramlık sokak simidinin fiyatının 2 lira olduğu ifade edildi.