İstanbul’da rahatımızdan ziyade park sorunu sebebi ile birçoğumuzun mecburi olarak anahtarı teslim ettiğimiz valeler gündeme düştü.

Valeye araç teslim edip aracı çizilen, kavga eden, ceza ödeyenlerin sayısı eminiz ki az değildir. Valelerin son mağduru CNN TÜRK muhabiri Meltem Bozbeyoğlu olunca vatandaşın yaşadığı çile gündeme taşındı.

İstanbul'un en büyük sorunlarından bir tanesi de bilindiği üzere park ve vale sorunu. Güvenle teslim ettiğiniz araçlarını bir şekilde ya zarar görüyor ya da evinize geldiğinizin günler sonrası hiç bilginiz olmayan bir ceza makbuzu ile karşılaşıyorsunuz.

Eve Gelen Cezalar İle İlgili Ne Yapılabilir? Vale Hatalarına Uzmanlar Ne Diyor? Vale Mağdurları İçin İtiraz Hakkı Var Mı?

istanbul-un-vale-cilesi-bitmek-bilmiyor-2-hafta-14591442_6456_amp

İşte bu makbuzlardan birisi bir haberciye ulaşınca, sonunda konu haber değeri taşıdı ve medyaya düştü. "28 Kasım günü aracımla birlikte, Rumeli Hisarı'na geldim ve aracımı da valeye verdim. Ancak herşeyin iyi gittiğini sanarken, daha sonra resmen şoku yaşadım. Tam 2 hafta sonra evime bir trafik cezası makbuzu geldi. Makbuzda valeler 28 Kasım günü aracımı park yapılmaz levhasının olduğu noktaya park etmişler. Ceza bedeli de 144 lira” diyen CNN TÜRK muhabiri Meltem Bozbeyoğlu, İstanbul’luların yaşadığı sorunu dillendirmiş oldu.

Konu ile ilgili olarak yapılan haberlerde de yer verildiği üzere mevcut cezaya itiraz hakkınız yok. Uzmanlara göre yapılması gereken vale şirketinden bu bedeli talep etmek çünkü yönetmeliğe göre vale hizmeti veren şirketin size bir fiş verme zorunluluğu var. Bu fişi saklayıp olası bir ceza durumunda gösterdiğiniz zaman, orada olduğunuzu ve aracınızı kendilerine teslim ettiğinizi ispatlayabiliyorsunuz. Verilen ceza kanuna uygun olduğu için trafik cezasına itiraz edilemiyor ancak siz bu trafik cezasına itiraz edemediğiniz için, sizi zarara sokan vale hizmetinden bu zararınızı talep edebiliyorsunuz.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

vale-nedir

Yani aslına bakarsanız çektiğiniz çileye bir yenisini daha ekleyip, o firmayı bulup, yetkililere dert anlatmanız gerekiyor. Konunun sürücüler için bu kadar meşakkatli ve vale şirketleri için bu kadar şansa bırakılmış olması çok mantıklı ve hakkaniyetli değil doğrusu ama en azından gündeme gelmeyi başarmış olarak belki ilerleyen günlerde bu soruna uygulanabilir bir çözüm getirilir. Aksi halde bu durumda İstanbul'daki park sorunu düşünülürse vatandaşın yapabileceği hiçbir şey yok ama valeler keyfe keder çalışmasını sürdürecekler.