Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Prof. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atamasından sonra başlayan protestolar devam ediyor.

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü! TOKİ Alamayan Üzülmesin Hemen Başvursun Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü! TOKİ Alamayan Üzülmesin Hemen Başvursun
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Prof. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atamasından sonra başlayan protestolar devam ediyor. Atamanın kayyumluktan bir farkı olmadığını öne sürenler, Boğaziçi Üniversitesi'nin geleneklerine uygun olmayan bu atamanın geri alınmasını talep ediyor. Boğaziçi Üniversitesi'nde rektörlüğe getirilen Melih Bulu'nun istifa etmesi isteniyor ve bu nedenle okulun önü dahil kentin birçok bölgesinde gösteriler düzenleniyor.

Gösteri yasağının nedeni açıklandı


Göstericiler son olarak Kartal ilçesindeki Anadolu Adalet Sarayı önünde gösteri yapma çağrısında bulununca Kartal Kaymakamlığı bu çağrılara ilişkin duyuru yaptı. Bugünden itibaren Kartal ilçesinde bir hafta boyunca bütün yürüyüş ve gösterilere yasak getirildiği belirtildi.Bu nedenle İstanbul Anadolu Adalet Sarayı önünde yapılması istenen gösterinin de yapılamayacağını aktaran kaymakamlık, bu çağrılardan dolayı 7 günlük yasağın getirildiği ifade edildi. Yapılan açıklamada yasağın alınma sebebinin pandemi koşullarının göz önünde bulundurularak toplum sağlığını korumak olduğu belirtildi. Bu gösteriyle birlikte salgının daha da artacağı endişesi taşındığı kaydedildi ve toplanmalara yasaklama getirildiği açıklandı.

Boğaziçi eylemleriyle ilgili tartışmalar


2 Şubat'ta bir duyuru yayımlayan İstanbul Valiliği, kentte gösteri yapılabilecek yerlerin listesini açıklamıştı. Kartal ilçesinde gösteri yapılabilecek yerlerin "Kartal Meydan Alanı" ve "Neyzen Tevfik Alanı" olduğu kaydedildi. Son olarak Kadıköy'de yapılan eylemlerde 61 kişi gözaltına alındı. Boğaziçi'nde 5 Şubat'ta başlayan gösteriler ülkenin birçok kentine yayıldı. Sosyal medyada konuya ilişkin büyük tartışmalar yaşanıyor. İktidar cephesinden ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Boğaziçi gösterilerine karşı sert eleştiriler geliyor.