İnternetin hatta iddialara göre gerçek dünyanın yerini alacak metaverse'te satılan dijital arsalar, büyük rağbet görüyor. Bu ilgiden en fazla pay alanlardan birisi ise İstanbul.

Çünkü yeni yatırım mecrası Metaverse'te İstanbul'da neredeyse satın alınacak arsa kalmadı. Sadece İsstanbul’da değil birçok metropolde arsa satışları zirvede olan platform ile ilgili , sanal bir emlak şirketinin kurucu ortağı, dijital mülklerdeki fırsatın 16 ayda 200 kat artacağını öngörüyor. Metaverse arsa fiyatları, gelecek yıllarda büyük değer kazanmasına kesin gözüyle bakılırken Metavers’e yatırım tavsiyeleri arka arkaya geliyor.

Metaverse nedir nasıl oynanır? Metaverseden alım satım nasıl yapılır?

İnternetin toplamı dahil olmak üzere, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde kalıcı sanal dünya oluşturan Metaverse’in, yakın gelecekte hayatımızın bir parçası olacağı kesin.

İnsanların hiçbir fiziksel çaba harcamadan oluşturulan sanal gerçeklik içerisinde zihinsel olarak kendilerini hissettikleri algısal evren olan Metaverse üzerinden alınan arsaların ilerleyen günlerde alınan meblağın çok üzerinde satılacağı konuşulurken bu durum yatırım yapmak isteyenlerin de iştahını kabartıyor. Vatandaşlar da internet arama motorlarında Metaverse arsa alma nasıl yapılır? Metaverse arsa fiyatları ne kadar? gibi sorularına yanıt aramaya çoktan başladılar.

Mark Zuckerbergs Vision vom Metaverse ist öde und dystopisch – dabei ginge es anders - Magazin - 1E9

İddialara göre Metaverse’te yer satın almak isteyenler, bunun için sadece aralık ayının başından bugüne, yaklaşık 100 milyon dolardan fazla harcadı.

2015 yılında Arjantinli girişimciler Ari Meilich ve Esteban Ordano’nun kurduğu Decentraland, 90 bin 601 parsel araziden oluşuyor.

Şükrü Andaç’ın yazısından alınan bilgiye göre ; 2017'de ilk kez piyasada satışa çıktığında, geliştiricileri bu sanal arazilerin parsellerini 20 dolar gibi çok düşük fiyatlara sattılar. NFT pazarında geçen yıldan bu yana yaşanan popülerliğin ardından, sistemdeki dijital arsa parselleri şimdi 100 bin dolardan daha fazla para ediyor. Son olarak ise geçen ay “tokens.com” adlı Kanadalı yatırım şirketi Decentraland üzerindeki “Moda Bölgesi”nden 681 bin MANA’ya (2.5 milyon dolar) arsa satın aldığını duyurdu. Bu satın alma gerçek dünyada 1.5 basketbol sahasına eşit.

Yine aynı kaynağa dayanarak, Decentraland ilk yola çıkan metaverse platformu projelerinden birisi olduğu için şimdiye kadar çok yatırım aldı ve fiyatlar uçmuş durumda ve Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların günlük değeriyle eşzamanlı olarak bu platformlardaki fiyatlar da inip, çıkıyor.

Metaverse arazi satışında yeni bir rekor daha kırıldı!

Ancak Decentraland dışındaki diğer projelerde fiyatlar daha makul. Somnium Space, Sandbox, Cryptovoxels ve Upland gibi metaverselerde de dijital arazi satın alınabilir. Yakın gelecekte ise bunlara Sin City, Axie Infinity, Bloktopia, Star Atlas, Dvision Network gibi projeler de eklenecek.

Bu arada Rapçi Snoop Dogg’un Metaverse’deki NFT evine komşu olmak isteyen biri 450 bin dolara (6,2 milyon lira) sanal arazi almış haberi de geldi. Dikencom'da yer alan habere göre; Rapçi, Sandbox’la işbirliğine giderek ‘Snoopverse’ adında interaktif bir evren yaratmıştı.

Snoop Dog Kimdir? Snoop Dog Biyografisi ve Hayatı | Kral Müzik

Evrenin Snoopites veya Snoopers ismi verilen sakinleri kendi avatarlarını yaratıp istedikleri gibi giydirebiliyor, kendi yaptıkları konutlarda yaşıyor ve lüks arabalar kullanabiliyor.

Metaverse arsaları almak için arsa satışını yapan bir proje bulmak gerekiyor. Bu tür projeleri, çeşitli metaverse çalışmalarını açıklayan ve yatırımcılar arayan siteler üzerinden bulmak ise mümkün.