Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na giden taleplerden biri de tüm maaşlardan asgari ücret kadar kısımdan gelir vergisi alınmaması. Bu da 2021 rakamlarına göre her bir maaşlı çalışanın eline geçen rakamı 483,28 lira arttırıyor.

İlk toplantısını 01.12.2021, Çarşamba günü gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, toplantıda hem işçilerin hem de işverenlerin masaya yatırdı ve sadece asgari ücretlileri değil tüm çalışanları ilgilendirecek bir karar için tartışmaya başladı.

Tüm maaşla çalışan işçilere asgari ücret kadar olan kısımdan vergi muafiyeti getirilmesi durumunda çalışan maaşı ne olursa olsun herkes asgari ücret kadar olan kısım için gelir ve damga vergisi ödemeyecek veya başka bir seçenek olarak bu miktarda AGİ alabilecek.

650x344-son-dakika-haberi-asgari-ucret-zammi-icin-3-senaryo-2022-asgari-ucret-icin-ilk-toplanti-bugun-yapilacak-1638329999733

Vergi alınmaması talebi karşılanırsa eğer aslında tüm çalışanlar açısından bir vergi iadesi de yaşanmış olacak. Yani tüm çalışanlara ödenen Asgari Geçim İndirimi artırılırsa bu vergi iadesi de karşılanmış olacak.

Bilindiği üzere yeni yıl için asgari ücret zammı için dillendirilen oran %30, eğer bu şekilde asgari ücret zammı onay görürse tüm çalışanlar için meydana gelecek yüzde 30 civarındaki artışla AGİ ve vergi iade katkıları (Asgari ücret baz alınarak) aynı oranda artmış olacak.  

asgari-ucret-gorusmeleri-bugun-saat-14-00-te-14567346_9606_osd

Mesleklere göre asgari ücret hesaplaması nedeni ile yaşanan karışıklık ve haksızlığında önüne geçilmiş olunacak zira örnek olarak apartman görevlilerinden alınmayan gelir vergisi ve damga vergisi diğer asgari ücretliden kesildiği için birisi 3.040 TL maaş alırken diğeri sadece 2.825 TL maaş alabiliyordu. Yani böylelikle asgari maaş konusunda yaşanılan tartışma ve karışıklığa da bir son verilmiş olunabilecek.

Merakla beklenen ve sadece asgari ücretliyi değil, tüm maaşlı çalışanları ilgilendiren karar olan yeni yılın asgari ücreti ve uygulaması önümüzdeki hafta yapılacak iki toplantı sonunda açıklanmış olacak.