Cumhuriyet tarihinde ilk defa AKP yönetimi ile kamunun faiz borcu, anapara borcunu geçti.

İşte Bu Şaka Olmalı! Ama Değil! İFLAS Ediyoruz! Faiz Ödemeleri Anaparayı Geçti! Dünya " Türkiye İflas Etti" Demişti!

Cumhuriyet tarihinde ilk defa AKP yönetimi ile kamunun faiz borcu, anapara borcunu geçti.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı iç borç stoklarına ait ödeme projeksiyonlarında, borcun faiz ödemelerinin, anapara ödemelerini geçtiği görülürken, ödenecek iç borç anapara tutarının dört ayda yüzde 13 arttığı ve, faiz tutarındaki artışın ise yüzde 119’u bulduğu izlendi.

Bununla birlikte 3 trilyon 109 milyar TL tutarındaki merkezi yönetim brüt borç stokunda, döviz cinsinden borçlar TL cinsinden borçları resmen ikiye katlamış oldu.

Eski Hazine Müsteşar Yardımcısı Hakan Özyıldız, internet sitesinde Hazine'nin iç ve dış borç ödeme projeksiyonuna yer vererek yaşanılan çöküşü anlattı.

Kamu, Merkez Bankası ve özel sektörün döviz borçları da dikkat çekici boyutlara ulaştı ve buna göre 2021 sonu itibarıyla iç ve dış borçlardan kaynaklı döviz cinsi borçların toplamı 608.4 milyar doları aştı. Toplam dış borç stoku 441 milyar dolara ulaşırken, dövizli iç borç stoku ise 167.4 milyar doları buldu. İşin daha da ilginç yanı dövizli borçların 235.6 milyar dolarının kamuya ve Merkez Bankası'na, 372.8 milyar doları ise özel sektöre ait olması.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 20 Nisan'da açıkladığı merkezi yönetim brüt borç stoku verilerine göre 31 Mart 2022 itibarıyla 3 trilyon 109 milyar TL tutarındaki merkezi yönetim brüt borç stokunun, 1 trilyon 52 milyar TL'lik kısmı Türk Lirası cinsinden, 2 trilyon 58 milyar TL'lik kısmı döviz cinsinden borçlardan oluşuyor.