İşte emekli amirallerin ifadeleri

"Aksi takdirde…" denilerek millî iradeye parmak sallanılan darbe bildirisinin altına imza atanlardan emekli 5 amiral ile emekli 1 generalin ifadeleri gün yüzüne çıktı.

Güncel 24.04.2021 - 05:33 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Gece yarısı, darbe diliyle Türk hükümetini ve Türk halkının iradesini tehdit eden bildiri hakkındaki soruşturmada emekli general Namık Kemal Çalışkan, yayınlanıncaya kadar bildiri metninden habersiz olduğunu belirtirken, bildirinin "Yüce Türk Milleti" ifadesi ile başlamasını tavsiye eden emekli amiral İlker Güven ise "kesinlikle art niyetim yoktu" savunmasında bulundu.

104 emekli amiral tarafından hazırlanan darbe tehdidi dolu bildiri ile ilgili yürütülen soruşturmada kapsam iyice derinleştirildi.

Emekli 5 amiral ile emekli 1 general soruşturma kapsamında ifade verirken, savunmalarında dikkat çeken ayrıntıların yer aldığı görüldü.

"Bildiri metninden haberim yoktu"

Geçen hafta Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan emekli general Namık Kemal Çalışkan, bildiri metnini sosyal medyada yayınlanıncaya kadar görmediğini ve içeriğinden haberinin olmadığını ileri sürdü. Namık Kemal Çalışkan, "Taslak metinlerle ilgili bile bilgim yoktu çünkü söz konusu WhatsApp grubunda bulunmuyordum." ifadelerini kullandı.

WhatsApp üzerinden bazı emekli amiraller ile bire bir yaptığı yazışmalarda, amirallere "Emekli büyükelçilerin bildirisine katılacak mısınız, katılmayacak mısınız?" şeklinde yönelttiği sorunun ne anlama geldiği sorulan emekli general Namık Kemal Çalışkan, "Bana gelen yanıtlar doğrultusunda katılımı uygun görmedik." dedi.

"Art niyetim yoktu"

Zamanlama, üslup ve imzalayanların eski görevleri sebebiyle tüm toplumun "darbe tehdidi" olarak gördüğü bildirideki "Aksi takdirde…" şeklinde başlayan tehditler dışında en çok tartışılan ifade bildirideki "Yüce Türk Milleti" şeklindeki hitap idi.

Tüm darbe metinlerine "Yüce Türk Milleti" şeklinde başlanmış olması sebebiyle bu bildirideki aynı ifadenin sorulduğu emekli amiral İlker Güven ise, bildirinin "Yüce Türk Milleti" ifadesiyle başlamasını kendisinin önerdiğini ancak yanlış yorumlara sebep olduğunu ileri sürerek, "Art niyetimiz yoktu" diyerek kendini savundu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@