İşte emekliyi havaya uçuracak haber! 2022 SSK, BAĞ-KUR emekli maaşı kesin ve net zam oranı açıklandı!

2022 emekli maaşları yeni yolun en çok merak edilen konular arasında bulunuyor. Memur, memur emeklisi, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi zam oranı nihayet netleşti.

Ekonomi 18.11.2021 - 15:45 18.11.2021 - 15:46 Volkan Arık

Yeni yıl yaklaşırken özellikle zamlar gündemde. Memur ve memur emeklisi, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi, sosyal yardım ve destek alanlar, dul ve yetim aylığı alanlar her gün zam oranlarını yakından takip ediyor. 2022 yılında emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar enflasyon rakamları doğrultusunda belli olacak. Dört aylık enflasyon rakamları şu an için belli ancak Merkez Bankası’nın son iki ay içinde yeni tahminleri var. Peki 2022 emekli maaşları ne kadar oldu? 2022 Ocak ayı SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşı zammı ne kadar olacak? İşte tüm emeklilerin yeni zamlı maaşları…

2022 Ocak ayı emekli memur maaşlarına yapılacak zam ne kadar olacak? Özellikle son günlerde emekliler ve memurlar bu haberlerle yatıp kalkıyor. Emekli zammı ile ilgili araştırmalar yoğunlaşırken yavaş yavaş rakamlar da netleşiyor. Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisi hükümet tarafından açıklanacak olan rakamlara göz kulak kesilmiş durumda. Bunun yanında memur ve memur emeklisi de açıklanacak olan enflasyon rakamları ile birlikte enflasyon farkı alacak. Sosyal yardımlar da aynı oranda zamlanacak. Peki 2021 en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte yeni zamlı emekli maaşları…

iste-emekliyi-havaya-ucuracak-haber-2022-ssk-bag-kur-emekli-maasi-kesin-ve-net-zam-orani-aciklan-1

SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 10 zam

Son açıklanan enflasyon verileri sonrasında SSK ve Bağ-Kur emeklisi için zam oranları da değişti. Bildiğiniz üzere Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarını kapsayan enflasyon yüzde 6.72 oldu. Hala net rakamların belli olması için 2 aylık veri beklense de tahminler yavaş yavaş netleşiyor. Merkez Bankası beklenti anketine göre 6 aylık enflasyonun yüzde 10 civarında olması bekleniyor. Bu da SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarında yüzde 10 artış demek olacak.

Tahminler bu şekilde gerçekleşirse esnafta en düşük emekli maaşı 2.508 TL, çiftçide en düşük emekli maaşı 1.993 TL, 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda en düşük emekli maaşı 2.800 TL, 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda en düşük emekli maaşı 1.736 TL olacak.

iste-emekliyi-havaya-ucuracak-haber-2022-ssk-bag-kur-emekli-maasi-kesin-ve-net-zam-orani-aciklan-3

Memur ve memur emeklisine enflasyon farkı

Bildiğiniz üzere memur ve memur emeklisinin zam oranları toplu sözleşme görüşmeleri ile belirleniyor. Toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve memur emeklisi 2022 yılı için %5 zam almıştı. Ancak %3’ün üzerinde kalan enflasyon için memur ve memur emeklisine de enflasyon farkı veriliyor. Yani Ocak ayında açıklanacak olan enflasyon rakamları sonrasında memur ve memur emeklisinin maaşlarında da enflasyon farkı ortaya çıkacak.

iste-emekliyi-havaya-ucuracak-haber-2022-ssk-bag-kur-emekli-maasi-kesin-ve-net-zam-orani-aciklan-2

Sosyal yardımlara da zam gelecek

Devletten sosyal yardım alan vatandaşların da maaşlarına Ocak ayından itibaren memur maaşları doğrultusunda zam gelecek. Memur maaşlarında yaşanacak olan artışın toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurulduğunda civarında olması bekleniyor. Bu da sosyal yardımlara oranında zam yapılması demek olacak. Şu an için bu rakamlar tahminlerden ibaret. Kasım ve aralık ayı enflasyon rakamları netleştikten sonra kesin zam oranları da ortaya çıkacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@