İşte Lübnan’ın yerli elektrikli otomobili

Ekonomik kriz ve elektrik kesintileri sebebiyle protestolara sahne olan Lübnan, tüm olumsuzluklara rağmen elektrikli ilk yerli otomobilini tanıttı.

Teknoloji 27.04.2021 - 06:03 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Uzun zamandır ağır ekonomik krizlerle mücadele eden ve dolar üzerinden işlem gören yakıtın temininde yaşanan sıkıntılar sebebiyle sıkça elektrik kesintilerinin olduğu Lübnan’da tüm sıkıntılara rağmen elektrikli ilk yerli otomobilin tanıtımı yapıldı.

Otomobile “Kudüs yükseliyor” ismi verildi

EV Electra firmasının hem kurucusu hem de İcra Kurulu Başkanlığını yapan Cihat Muhammed'e ait proje olan elektrikli spor otomobile verilen isim ise hayli dikkat çekici: Kudüs yükseliyor (Quds Rise).

Mescid-i Aksa kubbesinden logo

Kırmızı spor otomobilin ön bölümünde, İslam dünyasının ilk kıblesi olan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'nın kubbesine benzetilmiş altın sarısı büyük logo bulunuyor.

30.000 dolar değerinde

30.000 dolara mal olan elektrikli spor otomobilin, 2021 yılı sonunda piyasaya sürüleceği ve ilk etapta 10.000 adet üretileceği bildirildi. EV Electra’nın CEO’su Cihat Muhammed, habercilere yaptığı açıklamada, otomobilin yüzde 100 yerli olduğunu, Lübnanlı ve Filistinli mühendislerin yer aldığı 300 kişilik ekip tarafından üzerinde 4 yıl çalışıldığını bildirdi.

Cihat Muhammed, hem hibrit hem de elektrikli araçların üretimini yaparak küresel piyasaya açılma hedeflerinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Otomobil ihracatında rekor düşüş!

1975 ile 1990 seneleri arasındaki iç savaştan bu tarafa en ağır ekonomik krizle mücadele eden Lübnan'ın otomobil ihracatı 2021 senesinde rekor seviyede düşüş gösterdi. Lübnan genelinde 2021 yılında sadece 62 araç satılabildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@