Dünya genelinde yaşanan dini kullanarak yapılan çocuk istismarları için Fransa'dan dikkat çeken karar geldi.

Kiliselerde istimara uğrayan çocuklara tazminat ödemesi kararı birçok kişiyi harekete geçirdi.

Fransa’da çocukken kilisede cinsel istismara uğrayanlara tazminat ödeneceğini duyurulmasının ardından şu ana kadar yaklaşık 735 kişi maddi veya manevi tazminat talebiyle başvuru yaptı.

Kiliselerde cinsel istismara uğrayanlara 60 bin euroya kadar tazminat ödeneceği açıklanan Fransa'da başvuru sayısı da dikkat çekti.

Fransa'da  duyurulan habere göre; 2021 yılının sonunda kurulan Ulusal Bağımsız Tanıma ve Tazmin Mercii (INIRR), kiliselerde çocukken cinsel istismara uğrayan mağdurlara ödenecek tazminat miktarını, cinsel istismarın türü, kilisenin mağdura yönelik tutum ve mağdurun sağlığı üzerindeki sonuçlarına göre derecelendirecek.

INIRR, kilise yönetimince ödenecek tazminatın tavan ücretini ise 60 bin avro olarak belirlerken, ülkede şu ana kadar yaklaşık 735 kişi maddi veya manevi tazminat talebiyle INIRR’e başvurduğu öğrenildi.

Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonunca (CİASE) ekim 2021’de açıklanan raporda, Fransa’da 1950’den bu yana kiliseler ve bağlı kuruluşlarda 330 bin çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı daha önce de bildirilmişti.

Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü? Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü?