Türkiye'de vatandaşın altında kaldığı ekonomi politikaları ile ilgili DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, ve Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık açıklama yaptı.

Gıdadan barınmaya, hayatın her alanında "hayatta kalma savaşı" vermeye başlayan vatandaş AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "faiz sebep enflasyon sonuç" sözleri ile yönetilen Türkiye'de, Merkez Bankasının son politika faizi kararı sonrası da iyice paniğe kapıldı.

İŞÇİ SINIFINA "TEK ÇÖZÜM ÖRGÜTLENMEK" MESAJI

Arzu Çerkezoğlu kimdir? FOX konuğu DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu kaç yaşında ve aslen nereli? - Haberler

Yaşanılanlar ile ilgili DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, iktidarın temel politikasının TL’nin değersizleştirilmesi, emeğin baskılanması ve ucuzlatılması üzerine kurulu olduğunu söylerken bu modelin yüksek enflasyon getirdiğini belirten Çerkezoğlu, “TÜİK’in tartışmalı rakamlarına göre enflasyon yüzde 80, gıda enflasyonu yüzde 95’e ulaştı. Emeklinin, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik kesimin gıda enflasyonu ise yüzde 140. Müthiş bir yoksullaşma sürecine girdik.” dedi.

Konuşmasında modelin “yoksuldan alıp zengine verdiğini”  belirten Çerkezoğlu, “Büyümeden söz ediliyor ama ücretlilerin milli gelirden aldığı pay yüzde 39’dan yüzde 31’e geriledi. Sermayenin payı ise yüzde 41’den yüzde 48’e çıktı” diyerek yaşanılan sürece dikkat çekti.

Kriz dönemlerinde işçi sınıfının ekmeğini koruyabilmesinin tek bir yolu olduğunu da anımsatan Çerkezoğlu, “O da sendikalı olmak, örgütlü olmak yani demokrasi meselesidir. Sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması temel gündemdir. Yüksek enflasyon, ücretlileri yoksullaştıran politikalar karşısında ekmeğimizi koruyabilmek için örgütlü olmak zorundayız.” diyerek vatandaşa çağrı yaptı.

"ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER DAHA ZOR"

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik: “AYM kararı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı açısından önemli" - Medyascope

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de iktidarın tercihini daha çok sermayeden yana kullandığına dikkat çekerken bankaların kârını yüzde 400 artırdıklarını, ‘5’li müteahhitlerin kârlarına kâr artırdıklarını hatırlatarak, buna karşın emekçilerin her geçen gün daha fazla yoksullaştığını söyledi.

Merkez Bankası’nın faiz indirme kararının sonuçlarına bakıldığında döviz ve akaryakıt fiyatlarının hemen arttığına işaret eden Bozgeyik, “Bu ekonomik program dünyanın hiçbir yerinde uygulanmayan, bilimsel olmayan AKP’ye has bir uygulama. Ülkeyi daha çok borçlandırıyor. Geleceğimizin de ipotek altına alındığı bir süreç. Emekçiler açısından önümüzdeki günler daha da zorlu geçecek.” dedi.

ÜCRETLER YENİLENMELİ

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık; 'Elektrik şirketlerine 9,4 milyar lira peşkeş çekildi' - istanbulgercegi.com

Son olarak Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık ise AKP’nin model “uydurduğunu” söyleyerek “Enflasyonun çok yüksek olduğu ortamda altı ay sonunda yüzde 40 fark ödenmesi kaybın kapatılacağı anlamına gelmiyor. Çünkü geçen yıl ile bu yıl arasında emekçinin alım gücü kaybı yüzde 80’lere ulaştı. Ücretlere yüzde 100 zam yapsalar bile bu değişmez.” dedi ve tüm çalışan ücretlerinin yeniden belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yoksulluk Haberleri | KRT TV

Olay Oldu! Erdoğan'ın Muhabbet Ettiği Sarı Saçlı Mavi Gözlü Kız Kim! Rafael Sadi'nin Yeni Bombası! Olay Oldu! Erdoğan'ın Muhabbet Ettiği Sarı Saçlı Mavi Gözlü Kız Kim! Rafael Sadi'nin Yeni Bombası!