İtalya: Sputnik V aşısı dâhil bütün aşılar lazım!

AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde koronavirüse karşı geliştirilen aşıların tedariki konusunda büyük sıkıntı yaşanıyor. Söz konusu ülkelerden biri de İtalya.

Dünya 24.03.2021 - 16:20 04.05.2021 - 04:20 İlan35
AB (Avrupa Birliği) ülkelerinde koronavirüse karşı geliştirilen aşıların tedariki konusunda büyük sıkıntı yaşanıyor. Söz konusu ülkelerden biri de İtalya.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Sputnik V aşısı dâhil koronavirüse karşı geliştirilen bütün aşılara ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bakan Speranza, güvenilir ve etkili olan bütün aşılara gereksinim duyduklarını, bu yüzden hiçbir şekilde önyargılı bir tutum sergilememeleri gerektiğini çünkü bunun hiç de mantıklı olmayacağını dile getirdi.


"Nerede üretildiği önemli değil"


Speranza, EMA (Avrupa İlaç Ajansı) tarafından bir aşısının güvenilir ve etkili olduğunun bildirilmesi durumunda söz konusu aşının Rusya, Avrupa veya ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) üretilmiş olmasının hiç de önemli olmadığını kaydetti.

"Sputnik V aşısı İtalya'da üretilebilir"


İtalya Sağlık Bakanı, yetkililer tarafından Sputnik V aşısına onay verilmesi halinde söz konusu aşının İtalya'da üretilmesi ve kullanılması için Rusya ile görüşme yapılabileceğini söylemişti. Rus aşısının kullanımına İtalya'da bulunan diğer yetkililer de destek vermişti.


"Anlaşma yapılacak"


Lazio Bölgesi Valisi Nicola Zingaretti, hafta sonu yaptığı açıklamada, Sputnik V aşısına dair bilimsel faaliyetler gerçekleştirilebilmesi için anlaşma sağlanacağını ifade etmişti. Lazzaro Spallanzani Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Francesco Vaia, Sputnik V aşısını üreten araştırma merkezi tarafından İtalya'nın başkenti Roma'ya uzmanların gönderileceğini söylemişti. Vaia, söz konusu uzmanların, koronavirüsün farklı mutasyonlarına karşı Sputnik V aşısının ne kadar koruma sağladığının tespit edilmesine yönelik çalışmalarda yer alacaklarını ifade etmişti.


"Rus aşısına gerek yok"


AB (Avrupa Birliği) Temsilcisi Thierry Breton, Avrupa ülkelerinin Rusya'da üretilen Sputnik V aşısına gereksinim duymadığını belirtmişti. Breton, toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için şimdiye dek onay verilen 4 aşının yeterli olacağını söylemişti.

İtalya koronavirüs tablosu


İtalya'da şimdiye dek 3 milyon 419 bin 616 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 105 bin 879 can kaybı gerçekleşti. İtalya, koronavirüsün en fazla sarstığı Avrupa ülkelerinden biri oldu. Söz konusu ülkede sağlık sisteminin üzerinde ciddi bir baskı oluştu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@