İtalya Posta Teşkilatı'nın (Poste Italiane) sistemine giren kişilerin 5 milyon 90 bin euro parayı yurt dışına aktardığı bildirilmişti. Ulaşılan adres ise Türkiye oldu...

İtalya Posta Teşkilatı'nın (Poste Italiane) sistemine giren kişilerin 5 milyon 90 bin euro parayı yurt dışına aktardığı bildirilmişti. Ulaşılan adres ise Türkiye oldu...

 Milyonlarca euroluk vurgun İtalya Posta Teşkilatı'nda yaşanmış, kurumun posta sistemine erişilerek bir takım izinsiz para transferleriyle birçok ülkeye para çıkışı yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Sabah gazetesinin haberine göre, toplamda 5 milyon 90 bin euro izinsiz para çıkışı yapılan teşkilattaki skandalda varılan adreslerden birisi de Türkiye oldu.

Ancak en can alıcı nokta şu ki çıkartılan 5 milyon 90 bin euro ve bu paranın yaklaşık 2.5 milyon euro kadarı Türkiye'de çıktı. Yani yarısı...

İtalyan makamları durumu Türk makamlara iletince İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı ve paranın izini süren MASAK ve Siber Suçlar şüpheli hesapları incelemeye aldı.

MASAK, Türkiye'de faaliyet gösteren Armin Dış Ticaret Tur. Ltd Şti'nin hesaplarına farklı tarihlerde 164 bin, 176 bin ve 148 bin euro, Natel Turizm Tekstil'in hesaplarına ise 154, 173, 162, 163, 145 ve 182 bin euro, Hayrullah N.'ye de 960 bin euro para aktarıldığını belirlerken bu paraları çektiği ortaya çıkan Ali H., Hayrullah N. ve İhsan N. gözaltına alındı.

Ali H., Hayrullah N. ve İhsan N. savunmalarında bu paraları tanımadıkları kişilerin kendilerine altın alımı için gönderdiklerini söylediler.

Soruşturma sonunda da, kardeşler Hayrullah N. ve İhsan N.'nin tekstil ve turizm alanında faaliyet gösteren şirket olmasına rağmen altın tüccarlığı yapmaları, ayrıca şirketin tek çalışanlarının kendilerinin olmalarının olağan akışa aykırı olduğunu belirterek 3 şüpheli hakkında iddianame düzenledi.

'Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Hırsızlık' suçu kapsamında haklarında 10 yıla kadar hapsi istenen şüpheliler ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacaklar. 

Zanlıların tam adları paylaşılmadığı için ise kiminle ne bağlantıları var bilinmiyor. Mahkeme sonuçları ise merakla bekleniyor.

Gözden kaçırmayın

Asrın Skandalı! "Türkiye'nin Altınları İngiltere'de Satıldı!" Turhan Çömez Türk Altın Rezervini Sordu... Asrın Skandalı! "Türkiye'nin Altınları İngiltere'de Satıldı!" Turhan Çömez Türk Altın Rezervini Sordu...